MedyaFaresi MedyaFaresi

Medyada Arınç ablukası mı?

Medyafaresi.com yazarı Cem Akın Arınç'ın açıklamalarıyla medyada yaşanan gelişmeleri yazdı.

Eklenme: 06 Kasım 2013 14:30 - Güncelleme: 28 Mart 2016 00:44
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Başbakan Erdoğan’ı hedef alan sözleri Ankara’ya bomba etkisi yaparken, ikinci bomba da medya dünyasına düştü.
 
Arınç konuştuktan sonra sözleri ilk etapta internet siteleri üzerinden hızla yayılırken NTV ve CNNTürk gibi haber kanalları da Arınç’ın sözlerini dönmeye başladılar.
 
Arınç’ın sözleri medyanın bir numaralı gündemi haline gelince anında medyaya müdahale geldi.
AKP’de olağanüstü trafik başlarken Arınç’ın sözlerinin yumuşatılması ve etkisizleştirilmesi için AKP’nin medyadan sorumlu ismi Hüseyin Çelik bizzat devreye girdi.
 
AKP Sözcüsü de olan Çelik için derhal NTV ayarlandı ve Çelik canlı yayına çıkarak Arınç’ın sözlerinin gerilimini düşürmeye çalıştı.
 
Bu arada hem haber kanallarından hem de prime time kanalların ana haberlerinden Arınç’ın sözlerinin büyütülmemesi istendi. NTV ve CNN yayını keserken, Arınç’ın sözlerini tartıştırmak için ayarlanan konuklar bir bir iptal edildi.
 
Prime Time kanallardan ise Arınç’ın kendisini ve geçmişini anlattığı cümlelerinin kullanılmasını, Erdoğan’a yönelik eleştiri, çağrı ve sitem cümlelerinin ise kullanılmaması istendi. Yani asıl haber değeri olan cümlelere sansür uygulanması istendi.
 
Ana haber bültenlerinde ise kanallar Arınç’ın sözlerini AKP’den gelen talimata uygun olarak kullandı. Arınç’ın sözlerini bağlamından koparmadan verenlerden biri ise Kanal D oldu.
 
Bu arada Star, Yeni Şafak, Sabah gibi gazetelerin internet siteleri Arınç’ın sözlerini, tek satır bile girmediler. AKP’ye yakın haber siteleri ise birkaç cümleyle geçiştirdi.
 
Arınç’a bağlı Anadolu Ajansı ise daha ilginç bir şey yaptı ve Arınç’ın katıldığı programla ilgili 6 haber geçti. Arınç’ın sözleri bu 6 haber arasında bölünerek verildi.
 
Bu arada AKP yöneticileri medya üzerinde her alanda devreye girdi. Gazeteler de konuyu büyütmemeleri için uyarıldı.
 
Hüseyin Çelik’e bağlı AKP’nin internet sitesi de Arınç’ın sözlerine sansür uyguladı.
 
Cem Akın