MedyaFaresi MedyaFaresi

Mecliste kaldırılan Atatürk'ün tablosu hakkında yeni gelişme

15 Temmuz Darbe girişiminde hasar gördüğü gerekçesiyle indirilen Meclis Lokantasında asılı duran Atatürk tablosu, hakkında flaş karar.

Eklenme: 28 Ekim 2016 21:12 - Güncelleme: 28 Ekim 2016 21:19

Hasar gördüğü gerekçesiyle indirilen Meclis Lokantasında asılı duran Atatürk tablosu yeniden asılacak. Meclis yetkilileri'nin Habertürk'e verdiği bilgiye göre, tablo en geç yarın aynı yerine asılmış olacak.
Meclis Lokantasında Atatürk'ün Savarona yatında yemek yerken resmedilen tablosu asılıydı. Tabloda yemek masasında bulunan sürahi ve bardak ise 'Rakılı Atatürk Tablosu' olarak adlandırılmıştı. Tablo 15 Temmuz Darbe girişimi esnasında Meclis bombalanınca lokantada hasar gördü. Habertürk'e bilgi veren Meclis yetkilileri tablonun çerçevesinin de kırıldığını ve tablonun bu gerekçeyle kaldırıldığını söyledi.
"BU AKŞAM VEYA YARIN ASILMIŞ OLUR"
Meclis kaynakları tablonun çerçevesinin yapıldığını ve hasar gören duvardaki tadilatın ise sürdüğünü söyledi. Yetkililer, tablonun yerine televizyon asılmadığını, Meclis Lokantasında televizyonun zaten ayrı bir yere asıldığını belirterek, Atatürk tablosunun da yeniden asılacağını söyledi.
Meclis'te daha önce de muhalefet kulisinde bulunan Atatürk portresi tartışma konusu olmuştu. Bu portre tadilat nedeni ile kulisten kaldırılarak, kulis girişine açılan müze bölümüne konulmuştu.
TBMM BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
TBMM Başkanlığınca 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişiminde en ağır hasarı Meclisin aldığı, saldırıda TBMM Üyeler Lokantası ve lokantada bulunan Yaşar Çallı tarafından yapılan Atatürk resminin çerçevesinin de hasar gördüğü, tablonun onarım çalışmaları sonrasında yerine asılacağı bildirildi.
TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığından yapılan açıklamada, "Meclis'ten Atatürk'ün bir tablosunun daha kaldırıldığı" yönünde bazı basın yayın organlarında haberlerin yer aldığı anımsatıldı.
Söz konusu haberlerde "Atatürk'ün mareşal üniformalı tablosundan sonra TBMM Lokantasında bulunan Atatürk resminin de kaldırıldığı" iddialarının asılsız olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar belirtildi:
"15 Temmuz gecesi gerçekleşen menfur darbe girişiminde en ağır hasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi almıştır. 1994 yılında eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a hediye ettiği halı üzerine dokunmuş mareşal üniformalı Atatürk portresi muhalefet kulisinde, TBMM Başkanlarına verilen hediyelerin bulunduğu bölümde sergilenmektedir. Aynı saldırıda TBMM Üyeler Lokantası ve lokantada bulunan Yaşar Çallı tarafından yapılan Atatürk resminin çerçevesi de hasar görmüştür. Anılan resim hasar gördüğünden onarıma alınmış ve onarım çalışmalarının bitirilmesinin ardından yerine asılacaktır."
Açıklamada, haberlerde söz konusu tablonun yerine televizyon konulduğu iddiasının da doğru olmadığı, bahse konu televizyonun daha önce de aynı yerde bulunduğu ifade edildi.
Sibel Erdem/Habertürk tv