MedyaFaresi MedyaFaresi

Meclis'te Amberin Zaman kavgası

Meclis Kadını Yönelik Şiddeti Önleme Komisyonu'nda konuşan Prof. Dr. Çiler Dursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın miting meydanında gazeteci Amberin Zaman'ın yuhalatılmasına atıfta bulununca AKP'li vekillerin sert sözlerine maruz kaldı.

Eklenme: 12 Şubat 2015 12:46 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 17:08

TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu dün gazeteci Oral Çalışlar, Belma Akçura ile Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun’u dinledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanında, gazeteci Amberin Zaman’ı yuhalatmasına atıfta bulunan Dursun, bu dilin yanlış olduğunu söyledi.

Dursun’un ifadesi üzerine komisyonun AKP’li vekilleri, konuşmasını sert bir tonda yaptığı gerekçesiyle Dursun’a tepki gösterdi. Dursun da, “Sözüm kesilecekse komisyondan gideyim” karşılığını verdi. Daha sonra sunumuna devam eden Dursun, siyasetçilerin kullandıkları dil konusunda farkındalıklarının olması gerektiğini belirtti.

AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma da “Kadın cinayetlerinin işlendiği bölgelerde, kaymakamlıklar, valilikler yas ilan etsin, milli yas olsun. Duyarlılıkları artıralım. Duyarlılıkları arttıracak yöntemler üzerinde durmamız gerekir” dedi.
AMBERİN ZAMAN KİMDİR?

Bangladeşli Arshad-uz Zaman ile Vasfiye Kalmuk'un kızı olan Amberin Zaman üniversiteyi İsviçre'de bitirdi. 2004 yılında Amerikalı diplomat Joseph Pennington ile evlendi. Amberin Zaman, 1992 yılından beri aralarında The Washington Post ve The Daily Telegraph olmak üzere çeşitli yabancı basın organlarında Türkiye muhabirliği, The Economist dergisi ve Los Angeles Times gazetesinin Türkiye temsilciliği görevlerini yaptı., BBC World'de Türkiye ve eğitim sisteminin ülkedeki etkileri konulu programda yorumcu olarak görev aldı. Zaman, yayın hayatına başladığı 2007 yılından itibaren Taraf'ta çalıştıktan sonra Mart 2010'da Habertürk'e geçti. Bu gazete ile yollarını ayırdıktan sonra Mayıs 2013'ten itibaren yeniden Taraf gazetesinde köşe yazmaya başladı. Zaman bazı televizyon kanallarında yorumculuk da yapıyor.