MedyaFaresi MedyaFaresi

Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu

Meclis Başkanlığı seçimi için yapılan 4. tur oylamada en yüksek oyu alan İsmet Yılmaz yeni başkanı oldu. Son turda AKP Milletvekili İsmet Yılmaz 258 oy alırke,n CHP Milletvekili Deniz Baykal 182 oy aldı.

Eklenme: 01 Temmuz 2015 15:45 - Güncelleme: 13 Mart 2016 07:52

TBMM Başkanlığı seçimlerinin dördüncü ve son turunu AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz kazandı. Son turda AKP Milletvekili İsmet Yılmaz 258 oy alırken CHP Milletvekili Deniz Baykal 182 oy aldı. 3. turda en çok oyu alan Yılmaz ve CHP Milletvekili Deniz Baykal son turda seçime girmişti. 

4. tura Yılmaz ve Baykal kaldı

Meclis Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda en yüksek oyu AKP'nin adayı İsmet Yılmaz ile CHP'nin adayı Deniz Baykal aldı. Bu iki isim dördüncü ve son turda yarışacak. 3. tur oylamada AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz 259 oy, CHP Milletvekili Deniz Baykal 129 oy, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 80 oy ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat 78 oy aldı. İki milletvekili mazeretli olduğu için oy kullanmadı.

MHP lideri Bahçeli, "Son tura kalmasa bile yine kendi adayımıza oy vereceğiz" demişti. MHP bu şekilde hareket ederse, MHP'li vekillerin oyları geçersiz sayılacak. HDP, Deniz Baykal'ı desteklese dahi, CHP ve HDP'nin oyları AKP oylarından az olduğu için yarışı İsmet Yılmaz kazanacak.

7 Haziran Genel Seçimi sonucunda AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP de 80'er milletvekili çıkardı.

İlk iki turdan sonuç çıkmadı

AK Parti’den Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP’den Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP’den İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’den Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Meclis Başkanlığı için yarıştığı seçimlerin ilk iki turunda 367 oy barajını hiçbir aday aşamamıştı.

İlk turdaki oylamada 545 milletvekili oy kullandı. AK Parti Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Milletvekili Deniz Baykal 125, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat 81 oy aldı. 2 oy boş kullanıldı, geçersiz oy yok. Geçici Meclis Başkanı olduğu için Deniz Baykal da seçimde oy kullanmadı.

AK Parti'den iki milletvekilinin, HDP’den de Figen Yüksekdağ’ın katılamadığı ilk turda, MHP ve HDP sahip oldukları milletvekili sayısından bir oy fazla aldı. Bu turda CHP’nin 5 fire verdiği ortaya çıktı.

İkinci turda da seçilemedi

İkinci tur oylamaya 545 milletvekili katıldı. İsmet Yılmaz 256, Deniz Baykal 128, Ekmeleddin İhsanoğlu 80, Dengir Mir Mehmet Fırat 80 oy aldı. Bu turda boş oy çıkmadı, 1 oy ise geçersiz sayıldı.

İkinci turda CHP ilk turdaki 5 fireden 3'ünü geri aldı. Ancak yine de 2 oyun HDP'ye gittiği anlaşılıyor çünkü HDP'den iki isim bu tura katılmadı.

Üçüncü ve dördüncü tur

Saat 15.00’te başlayan üçüncü tur kritik. Bu turda adaylardan birinin seçilmesi için 276 oy yeterli. Ancak hiçbir parti mevcut milletvekili sayısıyla dışarıdan destek almadan bu barajı aşamıyor. Eğer partiler kendi adaylarının arkasında durmaya devam ederse o zaman gözler dördüncü turda olacak. Çünkü bu son turda en çok oy alan iki aday yarışabiliyor. Dolayısıyla muhalefet partilerinin Meclis Başkanlığı'nı AK Parti’ye bırakıp bırakmayacağı üçüncü turda ortaya çıkacak. CHP – MHP ve HDP’nin sandalye sayısı toplamı 292. Ancak MHP Genel Başkanı, geçersiz sayılacak olsa dahi, son tura kalmasa bile oy pusulalarının üzerine Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adını yazacaklarını açıkladı. Bu durumda AKP adayı İsmet Yılmaz başkanlığı garantilemiş oluyor.

HDP’de ibre Baykal’dan yana

HDP, Deniz Baykal ile İsmet Yılmaz arasında tercih yapmak durumunda kalırsa, "muhalefetten bir aday" olduğu gerekçesiyle Baykal'a destek verecek. Ancak bu desteği açıkça deklare etmek yerine, tavrını oyu ile göstermekten yana. 

İlk oylama öncesinde Meclis'te kapalı grup toplantısı yapan Halkların Demokratik Partisi'nde genel eğilim dördüncü turda CHP'nin adayı Deniz Baykal'ı desteklemekten yana. Toplantıda milletvekilleri AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı'nı elinde tutmasının ülke açısından sorun yarattığını dile getirdi. Bazı milletvekilleri, "Muhalefetten başkan olması tercihimizdir" dedi. Toplantıda HDP'nin dördüncü tur oylamaya katılması kararı alındı. HDP'li vekiller ilk oylamaya bu toplantının ardından girdiler ve kendi adayları Dengir Mir Mehmet Fırat'a oy verdiler.

İkinci oylamanın sonunda gazetecilere açıklama yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da toplantıdaki genel eğilimi anlattı.

"13 yıllık tek başına iktidardan sonra AKP'nin parlamentoda Meclis Başkanlığı'nı kendi uhdesine alması durumunda muhalefet kendini sorgulamalıdır. Umut ediyorum Meclis Başkanlığı koltuğu parti olarak el değiştirir."

Demirtaş açıkça Baykal'a oy vereceklerini söylemedi ama son tura İsmet Yılmaz ile birlikte Deniz Baykal'ın kalması durumunda muhalefetin adayından yana olacakları mesajını verdi.