MedyaFaresi MedyaFaresi

Marmara Denizi'nde ulaşıma lodos engeli

Lodos nedeniyle yerli ve yabancı bandıralı bazı gemiler, Tekirdağ ile Şarköy ilçesi sahillerine demirledi

Eklenme: 27 Mart 2017 13:09 - Güncelleme: 27 Mart 2017 16:16

Marmara Denizi'nde hızı zaman zaman 40 kilometreye  ulaşan lodos nedeniyle yerli ve yabancı bandıralı gemiler yollarına devam  edemiyor.

Dünden bu yana etkisini sürdüren ve hızı zaman zaman 40 kilometreye  ulaşan lodos nedeniyle yerli ve yabancı bandıralı 30 şilep ve tanker, Tekirdağ  ile Şarköy ilçesi sahillerinde demirledi.

Gemilerin, hava koşullarının düzelmesinin ardından rotalarına göre  hareket edeceği belirtildi.

 Bu arada, fırtına balıkçıları da olumsuz etkiledi. Lodos nedeniyle dün  ava çıkamayan tekneler, bugün de Süleymanpaşa, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı  barınaklarında demirledi.

Meteoroloji yetkilileri, şiddetli fırtınanın etkisini sürdüreceğini  belirterek, vatandaşları meydana gelecek olumsuzluklara karşı uyardı.

Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı 

Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan çevresinde  kuvvetli rüzgar ile fırtına uyarısında bulunuldu.

 Meteoroloji 12. bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bugün öğle  saatlerinden itibaren rüzgarın Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ile Ardahan  çevrelerinde kuzey ve kuzeybatılı yönlerden saatte 40 - 70 kilometre hızla  eseceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, kuvvetli rüzgar nedeniyle çatı uçması, ağaçların  devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı  vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtilerek,  olası olumsuzlukların İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezine  bildirilmesi istendi.