MedyaFaresi MedyaFaresi

Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş nereli ve kaç yaşında?

CHP'nin yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş oldu. Ankara Beypazarı Belediye Başkanlığı döneminde yürüttüğü çalışmalarla tanınan Mansur Yavaş, CHP’nin adayı olarak girdiği 2014 yerel seçimlerinde az farkla kaybetmişti.

Eklenme: 18 Aralık 2018 17:08 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 17:41

Kendini muhafazakâr olarak tanımlayan Yavaş, bir söyleşisinde  "Evimde namaz kılınır. Cumalara ve bazen sabah namazlarına giderim. Orucumu aksatmam. Diğer inançlara da saygılıyımdır" açıklamasında bulunmuştu.

İnsanların hayatını direkt etkilemesi nedeniyle milletvekili değil belediye başkanı olmak istediğini anlatan Yavaş, “AK Parti ve CHP’den teklif geldi ama kabul etmedim. Belediye başkanlığını tercih ediyorum. İnsanların hayatını direkt etkileyecek hizmetler yapmak istiyorum” demişti.

Mansur Yavaş kimdir?

Mansur Yavaş, 1955 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanarak öğrenimine devam etti.1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı'nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı.

Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP'den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı. 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

18 Nisan 2004 seçimlerinde yüzde 55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılmış olan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. Ancak yüzde 27 oy alarak rakipleri İbrahim Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü sırada seçimi tamamladı.

Partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP'ye katılması gündeme geldi. 21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edildi. Ardından 2014 Yerel Seçimleri'nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu. 2014 yerel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.

Seçimi çok az farkla kaybetti.  Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla YSK ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ancak başvurular reddedildi.

2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'den istifa etti.