MedyaFaresi MedyaFaresi

Manisa Valisi: "Basit, ufak iki patlama"

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma-Kırkağaç yolu üzerinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen 2 ayrı patlamayla ilgili olarak, "Basit, ufak iki patlama var" dedi.

Eklenme: 28 Nisan 2016 14:31 - Güncelleme: 29 Nisan 2016 11:43

Manisa’nın Kırkağaç ilçesi Soma-Kırkağaç yolunun 21. kilometresinde önceden tuzaklanan iki ayrı patlayıcı, jandarma aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. İlk patlayıcının jandarma aracının geçişi sırasında, ikinci patlayıcının ise destek için bölgeye gönderilen bir başka jandarma aracına yönelik infilak ettirildiği belirtildi. Patlayıcının cinsi henüz tespit edilemezken, patlamalarda yoldaki mıcır taşının başına isabet etmesi sonucu bir asker hafif yaralandı. Hastaneye kaldırılan askerin sağlık durumunun iyi olduğu ve taburcu edildiği bildirildi.

"ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK. KONTROLLÜ OLARAK TRAFİĞİ VERİYORUZ"
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Olayın saat 11.30 sıralarında meydana geldiğini kaydeden Bektaş, "Kırkağaç ile Soma arasında Kırkağaç’a daha yakın bir bölgede karayolu üzerinde tam niteliği henüz tespit edilemeyen, mayın da olabilir başka bir patlayıcıda olabilir ama çok basit bir patlayıcı gibi duruyor, bir patlama oldu. Jandarma aracı geçerken, aracın ön camının kırıldığını bana söylediler. Arkasından olaya müdahaleye giden bir başka jandarma aracını da hedef alaraktan herhalde ikinci bir patlamanın yapıldığını biliyoruz. İkinci patlamadan dolayı yoldaki mıcır taşlarından bir tanesi bir askerimizin başına isabet etmiş. Ufak bir yaralama meydana gelmiş. Hastane ile görüştük, askerimizi taburcu ediyor. Ciddi bir sıkıntısı yok. Araştırmalara başladık. Kontrollü olarak trafiği veriyoruz. Yolu önce tek şeritten verdik sonra kontrolünü yaptıktan sonra iki şeritten de trafiğin akmasını müsaade edeceğiz. Kim yaptı, ne yaptığı konusunda henüz elimize ulaşan bir bilgi yok. Öğrendikçe basınla paylaşacağız" dedi.
Olayın ardından Soma-Akhisar yolu üzerindeki aramalarda bir otomobilde 3 kişinin gözaltına alındığına yönelik soruyu yanıtlayan Vali Bektaş, "Şuan o sözleri söylemek için erken. Biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Olay önümüzde. Çok şükür büyük bir problem olmadı. Sahte ihbarla ilgili de bana gelen herhangi bir şey yok. Endişe edilecek ciddi bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Biz aslında Mesir Festivali dolayısıyla da tedbirliydik. Bu tedbirlerimizi de sürdürüyorduk. Keşke böyle bir şey yaşanmasaydı" diye konuştu.

"VATANDAŞIMIZIN ENDİŞE EDECEĞİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"
Sabah saatlerinde karayolları ekibi üniformasında bazı kişilerin yolda çalışma yaptıkları ve bu kişilerin patlayıcıyı yerleştirmiş olabileceği ile ilgili iddialar olduğuna yönelik soruya da yanıt veren Vali Bektaş, "Tüm bunları araştıracağız. Çok fazla spekülasyon dolaşıyor. Basit ufak iki patlama var. Bir kırılan cam var. Bir de patlamadan dolayı yoldan seken bir taşın askerimizi yaralaması durumu var. O da taburcu ediliyor. Olayı yakından takip ediyoruz. Biz hiçbir şeyi saklamıyoruz. Bilgiler toplandıkça yine paylaşırız. Vatandaşımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değil" ifadelerini kaydetti.
(İHA)