MedyaFaresi MedyaFaresi

Mali şube bilgisayarına kim girdi?

Kimliği belirsiz bir kişi önceki gece, rüşvet soruşturması bilgilerinin bulunduğu Mali Şube’nin bilgisayarlarına girerken görüntülendi

Eklenme: 28 Aralık 2013 11:15 - Güncelleme: 27 Aralık 2015 07:42

Şüphelileri arasında geçtiğimiz günlerde istifa eden eski bakanlar Muammer Güler, Ertuğrul Bayraktar ve Zafer Çağlayan’ın oğullarının da bulunduğu Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu ile ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. 17 Aralık’ta başlayan operasyona ilişkin bilgilerin saklandığı Mâli Şube’nin bilgisayarlarına girildiği anlaşıldı.
 

ZEKERİYA ÖZ ALMIŞTI

Kamera kayıtlarıyla belgelenen olayda, ortam karanlık olduğu için odaya giren kişinin kimliği tespit edilemedi. Bu kişinin bilgisayarlardan veri alışverişi yaptığı anlaşıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Belgelerin orijinallerinin geçen hafta Zekeriya Öz tarafından korumaya alındığı öğrenilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Türkiye’yi sarsan Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun üçüncü gününde Emniyet Müdürlüğü’ne giderek üçüncü kattaki operasyon merkezine girmişti. Bu sürpriz ziyaretin nedeni daha sonra ortaya çıkmıştı.

Zekeriya Öz’ün, gözaltına alınan şüphelilere sorulması planlanan soruların değiştirilmesini ve bazı soruların çıkarılmasını önlemek için Emniyet Müdürlüğü’ne gidip tutanak tuttuğu anlaşılmıştı.
 

İHBAR ALMIŞTI

Öz’ün, özellikle eski bakanların çocukları ile ilgili telefon görüşmeleri konusunda bazı bölümlerin kayıtlara geçmeyeceği, çıkarılacağı veya değiştirileceği yönünde ihbar alması üzerine Emniyet Müdürlüğü’ne gittiği anlaşılmıştı. Soruşturmayı yürüten şube müdürleri ve sorgulamayı yapan görevlilerle bizzat görüşen Öz’ün şüphelilere sorulacak soruların mühürlü bir örneğini alarak tutanak tuttuğu bildirilmişti.

AYSUN YAZICI / TARAF