MedyaFaresi MedyaFaresi

Malezya'da eşcinsel kadınlar mahkeme salonunda kırbaçlandı

Malezya'nın kuzeydoğusundaki Terengganu eyaletinde, eşcinsel ilişkiye girmeye çalışmakla suçlanan, yaşları, 22 ve 32, olan iki kadın şeriat mahkemesinde 100 kişinin önünde kırbaçlandı.

Eklenme: 03 Eylül 2018 21:41 - Güncelleme: 03 Eylül 2018 21:49

AKTİVİSTLER: İNSAN HAKLARI GERİLİYOR

Aktivistler, geçmişte kadınların cinsel saldırı suçları için kırbaçlanmasına rağmen ilk kez eşcinsel kadınların, bu şekilde cezalandırıldığını söylüyor. Mahkeme salonunda bulunan "Justice For Sisters" adlı kadın örgütünden Thilaga Sulathireh, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine "Kadınlar halkın görebileceği şekilde cezalandırıldı. Bu olay sadece LGBT bireyler için değil, herkes için insan haklarının, gerilediğine işaret ediyor. Çünkü fiziksel şiddet içeren cezalar herkesi etkiliyor" dedi.

KADINLAR, ARABANIN İÇİNDE CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEYE ÇALIŞMIŞLARDI

Adları açıklanmayan iki kadın Nisan'da bir arabanın içinde cinsel ilişkiye girmeye çalışırken gözaltına alınmıştı. Yüksek Şeriat Mahkemesi'nde yargılanan kadınlar, 12 Ağustos'ta eşcinsel ilişkiden dolayı suçlu bulundu. Mahkeme kadınları altışar kırbaç ve 3300 Ringit (yaklaşık 800 dolar) para cezasına çarptırdı.

İNSAN HAKLARI GRUPLARI, DAVAYA KARŞI ÇIKMIŞTI

Ancak 'teknik nedenlerden dolayı' cezanın infazı ertelendi. Malezya yasaları, her eyalete şeriat hükümlerini uygulama yetkisi veriyor. İnsan hakları grupları, açıklanan cezanın uluslararası insan haklarına göre işkence kapsamına girdiğini belirterek Malezya Hükümeti'ne davanın düşürülmesi çağrısında bulunmuştu.