MedyaFaresi MedyaFaresi

Lübnan Başbakanı: Eylemcilere aşırı güç kullanıldı

Lübnan Başbakanı Tammam Selam, Cumartesi günkü çöp krizi protestolarında göstericilere ateş açan güvenlik görevlileri hakkında soruşturba başlatılacağını açıkladı.

Eklenme: 23 Ağustos 2015 15:45 - Güncelleme: 27 Mart 2016 16:30

Başbakan Selam, en az 15 kişinin yaralandığı olaylarda güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığını söyledi. Polis, başkent Beyrut'ta çöplerin haftalardır toplanmamasını protesto eden göstericilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve basınçlı suyla müdahale etmişti. Dün geceki eylemlerin ardından protestocular meydanda sabahlarken bugün de kalabalıkların toplanmaya başladığı belirtiliyor. Protestocular, çöp krizinin çözülememesinin "siyasi felç" ve yolsuzluktan kaynaklandığını söylüyor. Eylemler "Pis Kokuyorsunuz" hareketi tarafından düzenlendi. Hareket, hükümetin istifa etmesini ve seçim yapılmasını istiyor.

Başbakan Selam, "Halkım ve vatandaşlarımın yanındayım" diyerek grubun temsilcileriyle bir araya geleceğini söyledi. Çöp krizi, geçen ay Beyrut'ta şehir çöplüğünün kapanmasıyla başlamıştı. Kriz daha sonra diğer kentlere yayıldı. Birçok kişi aşırı sıcaklarda kokmaya başlayan çöpleri yakmaya başlarken, bazı kişilerin sokakta maskeyle dolaştığı görülüyor.