MedyaFaresi MedyaFaresi

Libya'da Kaddafi güçleri önüne geleni vuruyor!

Görgü tanıkları, Kaddafi güçlerinin, muhaliflerin savunma hatlarını aşarak Trablus’un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentine girdiklerini söyledi.

Eklenme: 05 Mart 2011 11:59 - Güncelleme: 11 Ocak 2016 15:18

Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler, başkent Trablus’un savunması için kilit öneme sahip olan Zaviye kentinde isyancıların oluşturduğu savunma hattını yardı. Uluslararası haber ajansı AP, Kaddafi’nin emrindeki keskin nişancıların kent merkezinde gördükleri herkesi vurduğunu bildirdi.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan görgü tanıkları, Kaddafi güçlerinin, muhaliflerin savunma hatlarını ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşiyle aşarak Trablus’un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentine girdiklerini söyledi. 

Yer yer yangınların çıktığı kentte, halen makineli tüfek ve patlama seslerinin duyulduğu belirtildi.

AP’nin bildirdiğine göre, görgü tanıkları, keskin nişancıların yaklaşık 200 bin nüfuslu şehrin sokaklarında veya evlerin balkonlarında gördükleri herkesi vurduğunu ifade etti.

"TAM BİR SOYKIRIM"

El Arabiya televizyonuna konuşan bir görgü tanığı ise, "Irak’ta bile bu kadar insanın öldüğünü görmemiştik. Tam bir soykırım" ifadesini kullandı.

Bölgedeki isyancıların kent merkezine doğru çekildiği ve çatışmaların devam ettiği bildirildi. İsyancıların ismini vermek istemeyen bir sözcüsü, "Kaddafi iktidardan ayrılana kadar vazgeçmeyeceğiz. Sokaklardaki mücadelemiz sürecek" diye konuştu.

Zaviye, isyancıların kontrolünde olan kentler arasında Trablus’a en yakın olanı. Bu yüzden kentin kontrolü, Kaddafi’nin son kalesi olarak görülen başkentin savunması açısından da büyük önem taşıyor.

İSYANCILAR BATIYA DOĞRU İLERLİYOR

Öte yandan Libya’nın doğusundaki muhaliflerin, Kaddafi güçlerini Ras Lanuf kentinden çıkardıktan sonra batıya doğru ilerlediği bildirildi.

Muhalif güçler, Reuters ajansına yaptıkları açıklamada, savaşçıların, şu anda Ras Lanuf’un yaklaşık 60 kilometre batısındaki Bin Cavad kasabasının kontrolünü ele geçirdiklerini söyledi. Bin Cavad kasabası, Trablus’un 525 kilometre doğusunda bulunuyor.

AFP, Ras Lanuf’ta isyancılarla Kaddafi güçleri arasındaki çatışmalarda en az 8 kişinin öldüğünü, 21 kişinin de yaralandığını belirtti.