MedyaFaresi MedyaFaresi

Libya'da ikinci dalga başladı! B12'ler bomba yağdırıyor!

Libya'ya havadan ve denizden bomba yağıyor. Libya şu ana kadar en az 48 sivilin öldüğünü bildirirken, yaralı sayısını da 150 olarak verdi.

Eklenme: 20 Mart 2011 13:32 - Güncelleme: 21 Mart 2016 08:56

Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'ya müdahaleye yeşil ışık yakan kararının ardından, dün akşam Libya'ya operasyon başlatıldı. Sabah saatlerine kadar devam eden ilk dalga saldırılardan sonra, bugün öğle saatlerinde ikinci dalga operasyon başladı.

Fransız Ordusu, hava saldırılarının bugün de devam ettiğini açıkladı. İngiltere ise savaş uçaklarının Trablus'taki hava savunma sistemlerinin vurulduğunu bildirdi. Savunma Bakanlığı sözcüsü General John Lorimer hedeflerinin Trablus hava sahası olduğunu açıkladı. ABD CBS televizyonu da Amerikan jetlerinin Libya'daki havaalanlarını vurduğunu bildirdi. Televizyon 3 adet B-2 hayalet uçağının 40 adet bomba bıraktığını açıkladı.  

ABD genelkurmay Başkanı Mike Mullen Libya uçaklarının havalanamadığını açıkladı. Kaddafi'nin kendi geleceği hakkında karar vermesi gerektiğini belirten Mullen operasyonun amacınınsa sınırlı olduğunu, Kaddafi'nin devrilmesinin amaçlanmadığını belirtti. Mullen, sivil kayıplar hakkında ise ellerinde bilgi olmadığını söyledi.

ABD DENİZDEN FÜZEYLE VURDU
Fransız uçaklarının saldırısından sonra ABD ve İngiliz savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldı. Fırlatılan 112 seyir füzesinin, toplam 20 hedefi vurduğu açıklandı. Hedef alınan noktaların, koalisyon güçleri hava kuvvetleri pilotları için tehlike yaratabilecek hedeflerle, sivillere zarar vermesi mümkün olabilecek hedefler olduğu belirtildi.

Füze saldırılarının ana amaçlarından birinin, "insanlı savaş uçağı uçuşlarının yapılmasının koşullarını oluşturmak olduğu" kaydedildi.

Başkent Trablus'a yönelik saldırılar günün ilk saatlerinde de devam etti. Hedeflerin, hava savunma sistemleri olduğu ve özellikle başkent trablus, misrata ile sirte çevresinin hedef alındığı belirtiliyor. Saldırılara sabah saatlerinde ara verildi. Operasyonun ilk fazının sona erdiği ancak gelişmelere göre gün içinde yeniden harekata başlanabileceği yorumları yapılıyor.

'48 KİŞİ ÖLDÜ, 150 KİŞİ YARALANDI'
Libya silahlı kuvvetleri devlet televizyonundan yaptığı açıklamada duyurulan açıklamasında, saldırıda Trablus'un yanısıra, Sirte, Bingazi, Misrata ve Zuvara'nın vurulduğu ve 'sivil bölgelerde' 48 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

NATO TOPLANIYOR
NATO'dan yapılan açıklamada ittifakın bugün saat 16:00'da olağanüstü toplanacağı duyuruldu.

FRANSA UÇAK GEMİSİ YOLLUYOR
Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard da, yaptığı açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin bugün Libya'ya doğru yola çıkacağını bildirdi.

Operasyonlara, ABD, Fransa ve İngiltere'nin yanısıra İspanya, Kanada ve İtalya da katılıyor. Katar başbakanı da ülkesinin operasyona katılacağını açıkladı.

LİBYA'DAKİ OPERASYONDAN İLK GÖRÜNTÜLER!