MedyaFaresi MedyaFaresi

Leyla Zana Erdoğan ile görüşmesini anlattı!

Zana, Türkiye'nin AB'nin evrensel kriterlerine geri dönmesine ve bu konuda Türkiye'nin önünün açılmasına ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim dedi.

Eklenme: 11 Temmuz 2012 14:42 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 03:46

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Türkiye'nin kendi gerçekliği ve iç dinamikleri, sorunları çözüme kavuşturamadığını öne sürdü.
Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen, "Türkiye'de İfade Özgürlüğü ve Kadın Hakları" konulu panele katılan Zana, hapishanelerdeki 5 bin kadın ile 0-6 yaşlarındaki 300 çocuğun sorunlarına değindi. Zana, bu kadınların büyük kısmının hak arama yollarını bilmedikleri için şikayetlerini dile getiremediğini söyledi.

"Kürt kadını yaşamın her alanında seslerini duyurmak için bir araya geliyor. Kadının yaşama aktif katılımı, Kürt hareketinin toplumsal cinsiyet eşitliği politikasının bir sonucudur diyen Zana, Türkiye'de kadın haklarının uygulamaya yansıyabilmesi için ileri adımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Faili meçhullerin aydınlatılmasının, Türkiye'nin yakın tarihi ile yüzleşmesi bakımından kritik bir eşik olduğunu dile getiren Zana, "Türkiye, bu eşikten geçme noktasında ileri ve samimi adımlar atmalıdır. diye konuştu.

"Tarih bize kanıtlamıştır ki, hiçbir savaş sonsuza kadar süremez. Taraf olan halkların kazanımlarına imkan veren çözümler tartışılmalı diyen Zana, şu ifadeleri kullandı: "Ancak bunun için sürdürülebilir diyalog ve müzakere zemini yaratılmalıdır. Türkiye'nin kendi gerçekliği ve iç dinamikleri, sorunları çözüme kavuşturamıyor. Türkiye'nin AB'nin evrensel kriterlerine geri dönmesine ve bu konuda Türkiye'nin önünün açılmasına ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. Birliğin ekonomik katkılarından çok, Türkiye'nin ihtiyacı olan demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve nihai olarak kalıcı barış temelinde tanımlıyoruz. Buna katkı sunmuş olan ve sunması beklenen AB'ye giriş süreci faaliyetlerinin tekrar canlı bir biçimde ihtiyaç duyulmaktadır.

Öte yandan Leyla Zana, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz tarafından kabul edildi. Basına kapalı toplantı ile ilgili açıklama yapılmadı.