MedyaFaresi MedyaFaresi

Leman'dan kardeş dergisi Charlie Hebdo'ya destek

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından, karikatür dergisi Leman, sosyal medya hesaplarını kararttı.

Eklenme: 07 Ocak 2015 18:42 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 16:10

Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Fransa 'nın başkenti Paris'teki binasına yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından mizah dergisi Leman, destek amacıyla Facebook ve Twitter hesaplarını kararttı. 

Saldırının ardından Leman dergisi karikatüristi Aslan Özdemir, Twitter hesabından 2002'de hazırlanan Charlie Hebdo-Leman özel sayısının kapağını paylaştı. Özdemir, tweetinde, "Bu cesur mizahçıları tanımış olmaktan gurur duyuyorum.. Bıraktıkları mirasın önünde saygıyla eğiliyorum" ifadelerini kullandı.

Saldırıya tepki gösteren bir diğer isim de Leman'ın Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün oldu. Katliamın hedefindeki Charlie Hebdo dergisi çizerleriyle yakın ilişkileri bilinen ve şu an Paris'te olan Akgün, İleri Haber'e konuştu. Çok üzgün olduğunu belirten Akgün şöyle dedi: 

"Bu mizaha yapılan en büyük saldırıdır. Saldırıda katledilenlerin hepsi arkadaşımızdı ve Türkiye'yi çok iyi tanıyan insanlardı. Hepsi 68 ruhuyla mayalanmış, Fransa ve dünya tarihinin en önemli karikatüristlerdendi. Üç kuşağı da katlettiler böylece. Oysa bu insanlar sadece Fransa Cumhuriyet devriminin en büyük kazanımı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanıyorlardı."