MedyaFaresi MedyaFaresi

"Laikliği Hikmetyar'ın dizinin dibinde mi öğrendin?" Baykal ağır konuştu!!!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, türban değişikliği konusunda AKP ve MHP'ye yönelik sert eleştirilerini bugün de sürdürdü...

Eklenme: 06 Şubat 2008 15:23 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 15:02
Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "laikliğin güvencesi benim" sözlerini hatırlattı ve "Başbakan nasıl oluyor da laikliğin güvencesi oluyor? Başbakan laikliği Hikmetyar'ın dizinin dibinde mi öğrendi? Nerede öğrendi? Nasıl öğrendi?" dedi.

MHP'yi de eleştiren Baykal, "Meydanlara yağlı ipler atıldı. Şimdi Ankara'ya çelik halatlar çekiliyor. İpten çelik halata, çelik halattan bakalım nereye. İpin ne getirdiğini gördük, çelik halatın da Anayasamızın temel ilkesini tahrip etmekte olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesinde, türban düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tarihi bir günde bu Parti Meclisi toplantısının gerçekleştirildiğini söyleyen Baykal, "Bugün laiklik ilkesine açıktan zarar verecek bir Anayasa düzenlemesinin TBMM'de müzakere edileceği gündür. Yapılan düzenlemelerin laiklik ilkesine aykırı olmadığı, suçluların telaşı içerisinde sık sık ifade edilmektedir. Birden bire laikliğe yönelik olumlu değerlendirmeler, laikliğe sahip çıkma arayışları iktidar çevresinde yaşanmaya başlamıştır. Bunun altında hiç kuşku yok ki laikliğe doğrudan zarar verecek olan bir düzenlemenin görüşülmeye başlanmasıdır" dedi.

Laiklik denilerek laikliğin içinin boşaltıldığını savunan Baykal, şunları söyledi:
"Buna herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Laiklik, Türkiye'nin önemini, değerini, iç barışını güvence altına almaya devam ediyor. Laiklik bizim rejimimizin sigortasıdır. Bunun kıymetini bilmek gerekir. Buna karşı açıktan, gizli olarak, doğrudan, dolaylı olarak izlenecek olan politikanın laikliği tahrip etmesine izin vermemek gerekir. Bu Türkiye'nin çok temel bir olayıdır."

-HİKMETYAR'DAN MI ÖĞRENDİN?-

Başbakan Erdoğan'ın "laikliğin güvencesi benim" sözlerini hatırlatan Baykal, "Başbakan nasıl oluyor da laikliğin güvencesi oluyor. Başbakan laikliği Hikmetyar'ın dizinin dibinde mi öğrendi? Nerede öğrendi? Nasıl öğrendi?" diye konuştu.

Laiklik ilkesinin Türkiye için çok özel olduğunu vurgulayan Baykal, bunun yabancı siyasetçiler tarafından da yeterince anlaşılamamasından yakındı. Baykal şunları söyledi:
"Bakın laiklik bizi ilgilendiren bir iştir, bizim meselemiz. Büyük Orta Doğu projesini temel alan bir anlayış, ya da ılımlı İslam devletini temel alan bir anlayış. Radikal, kökten dinci İslam'a karşı ılımlı İslam devletlerinin alternatifleri olacağını zanneden anlayış, Türkiye'de devlete türban giydirilmesine itiraz etmeyebilir. Türkiye'de türbanın Anayasallaştırılması, resmileştirilmesi, BOP'a ters olmayabilir. Ama bizim Anayasamıza terstir."

-MHP'YE "ÇELİK HALAT" TEPKİSİ-

Baykal, türban değişikliğine veren MHP'ye de sert çıktı. Seçimlerde meydanlara "yağlı ipler" atıldığını hatırlatan Baykal, şöyle devam etti:
"Meydanlara yağlı ipler atıldı. Arkasından Cumhurbaşkanı seçimi gerçekleşti. Şimdi Ankara'ya çelik halatlar çekiliyor. Öte yandan Anayasa laiklik ilkesini tahrip edecek şekilde değiştiriliyor. Umarım bunu söyleyenler bir süre sonra duvar dikme aşamasına gelme durumunda olmazlar. İpten çelik halata, çelik halattan bakalım nereye. İpin ne getirdiğini gördük, çelik halatın da Anayasamızın temel ilkesini tahrip etmekte olduğunu görüyoruz."

-YÖK'E YAPILAN ATAMALAR ŞAŞIRTMADI-

Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün YÖK'e yaptığı atamalarda geçmişte "türban serbestliğini savunan" isimleri atamasının hatırlatılması üzerine ise, "Benim için sürpriz olmuyor. Cumhurbaşkanlığının tarafsız, siyasi tartışmaların üstünde objektif ülke yararlarının dikkate alan bir anlayışla atamalar yaptığını düşünmek artık gerçekçi olmaktan çıkmıştır. Cumhurbaşkanı'nın da bir kadrolaşma anlayışı içine girdiğini görüyoruz" dedi.

Baykal, Üniversiteler Arası Kurul'un YÖK üyeliği için önerdiği bir ismin henüz Cumhurbaşkanlığına intikal ettirilmediğini belirtirken, "Burada yeni YÖK yönetiminin anlayışını mı çıkarmalıyız. Cumhurbaşkanlığının anlayışını, yaklaşımını bekleyişini mi çıkarmalıyız" diye sordu.

-TÜRBAN MI BAŞÖRTÜSÜ MÜ-

Deniz Baykal'a, Anayasa'da yapılacak düzenlemenin "başörtüsü" adı altında gerçekleştirildiği de hatırlatıldı. Baykal, "Ben aldatmacalara pirim vermeyen bir söylemle gerçeği ortaya koyuyorum. Eğer bunun doğru olmadığını düşünüyorsa onu getirenler 'hayır biz türbana karşıyız, biz türbana dönük düzenleme yapmıyoruz, türban yasaktır, bu türbana hiçbir şekilde hayat hakkı tanımaz' desinler göreyim" diye konuştu. Türbanın bağlama tartışmalarıyla geçiştirilmeye çalışıldığını savunan Baykal, "Söz konusu olan türbandır. Yani, saçın bir tek telinin bile gösterilmesinin kabul edilemez iddiasının Anayasallaştırılmasıdır. Vahim olan budur. Bu uygulamaya Anayasa'da temel açmaktır, fırsat vermektir" diye konuştu.

-CHP PM TOPLANTISI-

Öte yandan CHP Parti Meclisi toplantısı, CHP Genel Başkanı Baykal başkanlığında İsmail Cem salonunda toplandı. Toplantıda, başta kurultay çalışmaları olmak üzere türban değişikliği konusunun da değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantıda yönetime muhalif PM üyelerinin de kurultay çalışmalarıyla ilgili eleştirilerini gündeme getirecek.
Etiketler : Deniz Baykal