MedyaFaresi MedyaFaresi

La Repubblica: Lüks tekneler Türkiye'den Avrupa'ya kaçak göçmen taşıyor

Dün sabah karşı Sicilya adasının doğusundaki Siracusa kenti açıklarında radara yakalanan Türk bandıralı "Uzun" isimli 14 metrelik bir yelkenlide, 69 Pakistanlı göçmen bulundu. İtalya basınına göre bu durum çok sık yaşanıyor.

Eklenme: 14 Temmuz 2018 13:48 - Güncelleme: 14 Temmuz 2018 13:52

Dün sabah karşı Sicilya adasının doğusundaki Siracusa kenti açıklarında radara yakalanan Türk bandıralı "Uzun" isimli 14 metrelik bir yelkenlide, 69 Pakistanlı göçmen bulundu. Yerel basının haberine göre gerekli izinlere sahip olmayan tekne güvenlik güçleri eşliğinde Augusta limanına yanaştırıldı.

Burada yapılan inceleme ve sorgularda, yelkenli teknenin İstanbul yakınlarında bir limandan yaklaşık 5 gün önce yola çıktığı belirlendi.

İtalyan basını, göçmenlerin bu "lüks" tekne ile Avrupa'ya kaçabilmek için kişi başı 5 bin euro ödediğini yazdı.

İnsan kaçakçısı oldukları şüphesiyle, Letonya ve Gürcistan vatandaşı iki kişi gözaltına alındı.

Pakistanlı göçmenler ise göçmen kabul merkezlerine yönlendirildi.

'Nerdeyse 2 haftada bir benzer vakalara rastlanıyor'

La Repubblica gazetesi, "lüks" teknelerle Türkiye üzerinden İtalya'ya göçmen taşınmasının düzenli hale geldiğini, nerdeyse iki haftada bir benzer vakalara rastlandığını yazdı.

Gazeteye göre yılda ortalama 3500-5000 kişi ülkeye bu yolla giriş yapıyor.

Sicilya yerel gazetesi La Gazzetta Augustana da, yaklaşık bir hafta önce yine Türkiye rotası üzerinden İtalya kıyılarına gelen bir yelkenlide yine Pakistanlı 59 göçmenin bulunduğunu yazdı.

Bu vakada da Doğu Avrupalı iki kişinin insan kaçakçısı oldukları şüphesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Gazete, Balkanlar üzerinden geçişlerin kapatılması üzerine Türkiye rotasının "alternatif" bir güzergah haline geldiğini ve yaz aylarında daha sık kullanıldığını vurguladı.