MedyaFaresi MedyaFaresi

Kürtlerden özür diliyorum

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Dersim'de yaşanan katliamlar için özür dilerken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devletin geçmiş dönemlerde Kürtlere yapmış olduğu zulüm için de özür diliyorum" dedi.

Eklenme: 17 Kasım 2014 17:40 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 06:18

Çalık, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mikail  Pelit'i ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası arenada artık  gündem belirleyen ülke olan Türkiye'nin, G 20'nin dönem başkanlığını yürüteceğini  söyledi. 
 
 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun G 20'nin dönem lideri olarak yaptığı  konuşmada, az gelişmiş ülkelere yapılacak destekler ve oralarda yaratılacak katma  değere vurgu yaptığını dile getiren Çalık, "Bu da bir kez daha Türkiye'nin  mağdurun, mazlumun yanında olduğunun en önemli göstergesidir" dedi. 
 
 Çözüm sürecine dikkati çeken Çalık, "Tüm Türkiye'yi dolaşıyoruz.  Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerini dolaştık ve bütün  vatandaşlarımızın söylemiş olduğu şey; 'çözüm süreci devam etmeli.' Kürt'ün  Türk'e, Türk'ün Kürt'e, Alevi'nin Sünni'ye, Sünni'nin Alevi'ye ya da Müslüman'ın  gayri müslime herhangi bir şekilde üstünlüğü söz konusu değildir. Kardeşin  kardeşe kırdırılmasına da kesinlikle son verilmelidir. Sivil toplum  örgütlerimizden ve vatandaşlarımızdan çok net bir şekilde bunu işitiyoruz" diye  konuştu. 
 
Çalık, çözüm süreciyle Türkiye'nin önündeki en önemli engelin  aşılacağını, buna sekte vurmak isteyen insanlara izin vermeyeceklerini kaydetti. 
 
 Çözüm sürecinin kamu düzeninin alternatifi olmayacağını vurgulayan  Çalık, "Çözüm süreci geliyor diye insanlar, ellerinde silahlarla,  molotofkokteyliyle, yüzlerini poşularla bağlayarak ortalıkta dolaşıp yakıp  yıkmayacaklar" ifadesini kullandı. 
 
Bir gazetecinin bedelli askerliğin eşitsizlik olarak algılandığını  ifade ederek görüşlerini sorması üzerine Çalık, "Gençlerimizin bu konuda çok  yoğun talepleri var. Bedelli askerlik isteniyor. Bu konuda benim kanaatim de  gençlerimizle beraber. Bedelli askerlik çıkmalı diye düşünüyorum" yanıtını verdi. 
 
 Bir gazetecinin dün Dersim olayları nedeniyle dilediği özrü partisi  adına yapıp yapmadığını sorması üzerine Çalık, şöyle devam etti: 
 
"Bir siyasi parti düşünün ki geçmişini inkar etsin. CHP, bu konuda  1937 yılında yaşanan Dersim katliamını, katliam olarak kabul etmez. 13 bin  insanın öldürülmesi, 12 bin insanın sürülmesi, bunları yok sayar. Genel Başkan  Yardımcısı kalkıyor, 'Dersim'de yaşananlardan dolayı ben özür diliyorum' diyor ve  akabinde diğer başkan yardımcıları ya da sorumlu milletvekili arkadaşları, Kemal  Kılıçdaroğlu dahil olmak üzere, 'bu yapılan açıklama doğru değildir, yanlıştır'  diyor. CHP kendi içerisinde iktidar olma mücadelesi verirken, kendi içerisinde  amipler gibi çoğalıp, yeni partiler oluştururken Türkiye'nin gerçeklerini, geçmiş  tarihte yaşanan acıları görmezden geliyor. Kendi içlerinden bir arkadaşlarının  yapmış olduğu bir tespit, bir değerlendirme ve o gün devletin yapmış olduğu hata  için, o dönem hükümetin başında bulunan Cumhuriyet Halk Parti'li yöneticilerin  yapmış olduğu hata için bir özür dilemeyi çok görüyor." 
 
"Hiç kimsenin geçmişi yok sayma hakkı yok" 
 
   Türkiye'de yaşanan bütün acıları herkesin görmesi gerektiğini bildiren  Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Dersim'de yaşanan katliamlar için özür dilerken, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu'da devletin geçmiş dönemlerde Kürtlere yapmış olduğu zulüm için de özür  diliyorum. AK Parti'de yönetim kademesinde olan bir kişi olarak söylüyorum.  Geçmişte Kürtlere yapılan zulümleri, bölgesel, sadece güvenlik tedbirleriyle  ilgili olarak yaşatılan sıkıntıları, insanlara yedirilen hayvan pisliklerini  bugün sadece cümlelerle dile getiriyoruz ve o gün geçmişi yok sayıyoruz. Hiç  kimsenin geçmişi yok sayma hakkı yok. Biz dünü hatırlayarak, bugünü yaşayarak  yarını inşa etmek istiyoruz. Dün yaşadığımız sıkıntılar, üzüntüler, acılar ne  varsa ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak o acılardan hepimizin ders  çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Dersim'den de ders çıkarılmalı, Doğu ve  Güneydoğu Anadolu'da yaşanan problemlerden de ders çıkarılmalı." 
 
 Öznur Çalık, Alevi Sünni kardeşliğinin tesisi için Başbakan Ahmet  Davutoğlu'nun çok önemli bir çalışma başlattığını, yaşanan acıların farkında  olduklarını ancak CHP'nin bunun farkında olmadığını sözlerine ekledi.  AA