MedyaFaresi MedyaFaresi

Kürdistan kurulsa da Türkiye genişler! Yiğit Bulut analizi!

MEDYAFARESİ ÖZEL / VİDEO Yiğit Bulut çözüm süreci, Mısır olayları ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 29 Temmuz 2013 20:35 - Güncelleme: 20 Mart 2016 09:46
İŞTE YİĞİT BULUT'UN O AÇIKLAMALARI VİDEO!

Erdal Ergüler/ Medyafaresi.com

Başbakanlık Başdanışmanı Yiğit Bulut 24 televizyonunda Günün Manşeti programına konuk oldu.

Yiğit Bulut, "Bütün İslam coğrafyasını 1699'dan sonra resmen dilsiz yapmışlar. İradesini yok etmişler. Orta Doğu'da, Afrika'da, Türkiye'de yaptıkları darbelerle yok etmişler. 2003 yılında Türkiye'nin sesi çıkabiliyor muydu? İsrail'e karşı, ABD'ye karşı Türkiye'nin sesi çıkacak. Var mı öyle bir şey? Bosna'da katliam yaptılar ne oldu? Türkiye sesini çıkarabildi mi?" dedi .

 "Türk basınında Türkiye bölünüyor, PKK devlet kuruyor diyenler. Yeni çıkan dünya denklemi ve coğrafyada oluşan bölgelerin Türkiye'ye eklemlenmeden yaşayamayacağını gözden kaçırıyorlar. Bugün Kürdistan'ın kurulmasından bahsediliyor. Ama bu bağlamda Türkiye'nin topraklarının genişlemesinden de bahsediliyor. Türkiye'nin artan etkisi ve yeni çıkan güç odaklarının Türkiye'ye eklemlenmesi kimleri rahatsız ediyor? Bu nasıl sonuçlanacak çok iyi bilmek lazım ."

Bu bölgede Kürtlerin ağırlıklı olduğu yeni merkezler ortaya çıktığı takdirde bunlar yine Türkiye'ye eklemlenmiş olarak ortaya çıkacaktır. Bu Türkiye'nin konfederasyona geçmesi anlamına da gelmiyor. Kimse bunu Başkanlık sistemiyle bağlayarak kafaları karıştırmasın. Bugün Erbil'e gittiğinizde havalimanını kim yapmış. Türkler yapmış. Üniversiteyi hastaneyi Türkler yapmış. Markalar Türk markası. Yani Erbil bugün Ankara kadar bir Türk şehridir. Erbil Ankara kadar da bir Kürt şehridir. Eklemlenmek ayrı fiziki sınırların değişip, yeni devletler ortaya çıkması ayrı. Batı dünyasını da en çok rahatsız eden budur. Türkiye eklemlenmiş yeni bölgelerle genleşen bir ülke haline gelmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin Suriye'de, Kuzey Irak'ta, Mısır'da, Azerbaycan'da önünü kesmek için ellerinden geleni yapıyorlar." ifadelerini kullandı.