MedyaFaresi MedyaFaresi

Başbakan açıkladı: Kurban bayramı tatili de 9 gün olacak

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılacağıyla iglili açıklama yaptı.

Eklenme: 12 Temmuz 2016 15:40 - Güncelleme: 12 Temmuz 2016 20:01

Bayram tatillerinin uzatılmasının erken açıklanmasını isteyen turizmciler, Başbakan Binali Yıldırım'ın Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılacağı açıklamasına sevindi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Başkanı Fahrettin Çiçek, Ramazan Bayramı'nda tüm turizm bölgelerinde ciddi bir yoğunluk yaşandığına dikkat çekerek, bu durumda Osman Gazi Köprüsü'nün açılması, vatandaşların kendi araçları ile tatile çıkmayı tercih etmesi ve tatilin 9 gün olmasının etkili olduğunu öne sürdü. Bütün turizm bölgeleri ile birlikte özellikle Ege kıyılarında yoğunluk yaşandığını kaydeden Çiçek şunları söyledi:
"Bayramın sona ermesiyle düşüş hissedildi. Tesislerde dış turizmden kaynaklı boşluk mevcut. Dış pazarda Avrupa ülkelerinde yüzde 50 olan düşüş, doğu bloku ülkelerinde yüzde 70'lere varıyor. En az düşüş ise komşularımız ve Balkan ülkelerinde yüzde 25 oranında yaşanıyor. İç turizm hareketliliği ise geçtiğimiz yıllarla aynı. Dış turizmdeki boşluğun daha etkin değerlendirilmesi için iç turizme yönelmeli. Türk tatilci açısından tatil yeni başlıyor. Tüm tesisler fiyatlarını çok düşürdü, promosyon fiyatlarına getirdi. Bu durum iç piyasayı ve tatili düşünenleri cezbeder. Eylül ayı başında yoğunluk artacak gibi görünüyor. Ancak sadece iki bayramın hareketli geçmesi, turizm sektörünü belli ölçüde finanse eder, iki bayram arasının iç turizm açısından iyi değerlendirilmesi daha iyi sonuç verir."


'OKULLAR BÖLGELERE GÖRE TATİLE GİRSİN'
Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı Tacettin Özden de, Başbakan'ın erken tatil açıklamasını son derece olumlu bir karar olarak nitelendirdi. Özden şöyle dedi:
"Oldukça hareketli bir bayram tatilini hep birlikte yaşadık. Bu uzun tatil tüm bölgelere, tüm otellere ciddi katkı sağladı. Sektör olarak çok memnun kaldık. Otellerde doluluklar iyi oldu. İkinci kez aynı sonucu alacağız. Sadece bayramları değil, okul tatillerini bölgelere göre planlayabilirsek turizme çok daha büyük katkı yapmış oluruz. Okullar bazı bölgelerde geç açılıp, bazı bölgelerde erken açılırsa sezonu uzatmış oluruz. Turizm sektöründe yerli misafire ihtiyacımızın olduğu ortada. Türk insanı da artık tatile çıkıyor. Bunun çok iyi analiz edilip planlanması sektörü rahatlatır."

DHA