MedyaFaresi MedyaFaresi

Kur'an yakacak küstah rahibe Obama tepkisi!

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalı bir rahibin 11 Eylül'ün yıl dönümünde Kur'an-ı Kerim yakma planını sert bir dille eleştirdi.

Eklenme: 09 Eylül 2010 18:14 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 14:48
ABC TV'de yayınlanan Good Morning America programına katılan Obama, Kur'an-ı Kerim yakma eylemi sayesinde El Kaide'nin daha çok taraftar toplayabileceğini belirterek, ''El Kaide bu sayede, Amerikan ve Avrupa kentlerinde kendilerini havaya uçurmaya arzulu daha çok kişiyi saflarına dahil edebilecek'' dedi.

DÜNYA AYAKTA KURAN'I YAKACAKLAR

Obama, bu rahibe ''iyilik meleklerini dinlemesi'' tavsiyesinde bulunarak, ''bu yıkıcı planını gözden geçirmesi'' çağrısı yaptı. Obama, bunun sonucunda, Pakistan ve Afganistan gibi yerlerde ciddi şiddet olaylarıyla karşılaşılabileceğini belirtti.

Barack Obama, ''Oldukça güncel bir sorun olarak şunu da anlamasını isterim ki yapacağını söylediği bu marifetiyle üniforma altındaki genç erkek ve kadınlarımızı da tehlikeye sokmakta'' diye konuştu.

Obama, Kur'an-ı Kerim yakma teşebbüsünün Amerikan değerlerine aykırı olduğunu da vurguladı. Rahibe seslenen Obama, ''Eğer bizi dinliyorsa, yapmayı düşündüğü şeyin, Amerikalılar olarak bizlerin değerlerine aykırı olduğunu anlamasını umuyorum'' dedi.

KURAN YAKMA EYLEMİNE TEPKİ YAĞIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kuran yakma eylemini, "saygısızca ve utanç verici" olarak nitelerken, Adalet Bakanı Eric Holder, "aptalca ve tehlikeli" bir davranış olarak yorumladı.

FBI yetkilileri ise, papaz Terry Jones'un Cumartesi günü için planladığı Kuran yakma eylemini gerçekleştirmesi halinde dünyanın değişik yerlerinde misilleme eylemlerinin olmasının çok muhtemel olduğunu belirttiler. ABC News'in haberine göre FBI yönetimi, "Kutsala saygısızlık" olarak nitelendirdikleri bu eylemi gerçekleştirecek kişilere karşı bazı radikal unsurların misilleme eylemlerinde bulunabileceğinden endişe ediyor. Yetkililer, ellerinde henüz somut bir karşı eylem istihbaratı bulunmadığını da belirttiler.

"BÜYÜK BİR SAYGISIZLIK VE HATADIR"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'nin Florida eyaletinde bir rahibin Kur'an-ı Kerim'i yakma planını sert bir dille kınadı.

Merkel, çizdiği karikatürlerle İslam dünyasında rahatsızlık yaratan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard'a Potsdam'da ödül verirken yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'i yakma girişimine sert tepki gösterdi.

Almanya Başbakanı Merkel konuşmasında, "Eğer Florida'da bir Hristiyan Kuran'ı yakmak istiyorsa bu büyük bir saygısızlık ve hatadır" dedi.

"AMERİKAN DÜŞÜNCESİNE AYKIRI BİR EYLEM"

Terry Jones'a tepki gösterenler sadece Demokrat Partili çevreler değil. Cumhuriyetçi ve muhafazakar çevreler de tepki ve kınama kervanına katıldı. Cumhuriyetçi Partinin 2008 Başkan Yardımcısı adayı ve son dönemin etkili Çay partisi hareketinin yıldızlarından Alaska eski valisi Sarah Palin, Facebook sayfasına Çarşamba günü yazdığı mesajda, Kuran yakma eylemini Amerikan değerlerine aykırı bir davranış olarak nitelendirdi. "İnsanların Kuran yakması Anayasal ifade hürriyeti teminatı çerçevesinde haklarıdır. Ancak bunu yapmak duyarsızlık ve gereksiz bir provokasyondur" yorumunda bulundu. Palin, mesajında daha sonra doğrudan Papaz Jones'a ve destekçilerine seslenerek, eylemden vazgeçeceklerini umduğunu söyleyerek, "Eğer Hıristiyanlığın merhameti, adaleti ve özgürlüğü savunduğuna inanıyorsanız bilin ki bu eyleminiz bunların tam karşısında yer alıyor" dedi.

TUTUCU TELEVİZYONCU GLENN BECK'TEN SERT ELEŞİRİLER

Geçtiğimiz günlerde Washington'a yüzbinlerce kişiyi toplayarak gösteri yapan tutucu televizyon ve radyo programcısı Glenn Beck'ten de, Terry Jones'a sert tepki geldi. "Neler oluyor bizi böyle" diye yazan Beck, şöyle devam etti:

"Kuran yakmak bayrak ya da İncil yakmak gibidir. Bunu yapmak anayasal hakkınız ama bunu yaparak kimin kalbindekini değiştirebilirsiniz? Sadece insanların kalplerini yaralayabilirsiniz. Kuran yakarak bizi öldürmek isteyen hiçkimseyi fikrinden vazgeçiremezsiniz. Aksine iyi Müslüman arkadaş ve komşularımızın da kalbini kırarsınız."

"ÇİRKİN VE VAHİM BİR EYLEM"

Öte yandan "Kuran yakma" eylemine uluslararası toplumun tepkisi de büyüyor. AB Sözcüsü Catherine Ashton ve NATO genel Sekreteri Rasmussen, eylemi kınadıklarını açıkladılar. Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi yaptığı açıklamada, insanların kutsal saydığı bir kitabı yakmayı, "çirkin ve vahim bir eylem" olarak nitelendirerek kınadı. Vatikan'ın resmi yayın organı "L'Osservatore Romano"da yayınlanan haberle de eylem eleştirildi ve Katoliklerden bu eyleme katılmamaları istendi. Terry Jones'un Almanya'nın Köln kentinde uzun yıllar papazlığını yaptığı Köln Hıristiyan Kongregasyonu da, yayınladığı bildiride Jones'un eylemini kınayarak, eylemi "aşırılık ve fanatizm" olarak nitelendirdi. Dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Angelina Jolie de, Terry Jones'u kınayanlar arasına katıldı.

ABD'de yurtıdşındaki savaşlara katılmış 2,1 milyon gazinin derneği olan "American Veterans of Foreign Wars" Ulusal Komite Başkanı Richard L. Eubank da Papaz Jones'un, dünyanın en hızlı büyüyen dini ile en eski demokrasisini karşı karşıya getirecek bir provokasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Eubank, "Anayasamızın birinci maddesi papazın eylem hakkını koruyor olabilir ama bu bencil eylemden kimse hiçbir şey kazanmayacağı gibi birçok şeyi kaybedeceğiz" uyarısında bulundu.

''KUR'AN-I KERİM'E YÖNELİK BU GİRİŞİM, İHANET, RADİKALİZM, MANTIKSIZLIK VE DÜŞÜNCELERİ ZORLA KABUL ETTİRMEDİR''

İran, ABD'de Kur'an-ı Kerim yakma planının ''ihanet, radikalizm ve mantıksızlık'' olduğunu açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD'deki bir rahibin 11 Eylülde Kur'an-ı Kerim yakma planının sadece Müslümanlar tarafından değil diğer din mensuplarınca da tepkiyle karşılandığını söyledi.

Tahran'daki büyükelçiler ve diplomatik temsilcilerle görüşmesinde konuya değinen Mutteki, ''Kur'an-ı Kerim'e yönelik bu girişim, ihanet, radikalizm, mantıksızlık ve düşünceleri zorla kabul ettirmedir'' ifadesini kullandı.

''İslam herkesi dostluğa, sevgiye, mantığa, diyaloğa, adalete ve barışa davet ediyor'' diyen Mutteki, Amerikalı dinadamının planını kınadıklarını söyledi.

NEW YORK BELEDİYE BAŞKANI BLOOMBERG'DEN İLGİNÇ ÇIKIŞ

New York'taki tartışmalı camiye verdiği destekle dikkat çeken New York Belediye Başkanı Bloomberg ise şu ana kadar Terry Jones'a destek veren tek isim oldu. Bloomberg, eylemi kesinlikle sevimsiz bulduğunu belirtmekle birlikte, Amerikan Anayasası'nın birinci maddesince garanti altına alan ifade hürriyeti çerçevesinde Terry Jones'a müdahale edilemeyeceğine dikkat çekti. Bloomberg, bununla beraber eylemi hiçbir şekilde hoşgörmediğinin de atını çizdi.

New York Polis Teşkilatı Müdürü Raymond Kelly de Kuran yakma eylemini, "Akılsızca ve Amerikan değerleriyle bağdaşmayan bir davranış" olarak nitelendirdi. Kelly, eylemi, "korkunç ve tehlikeli" olarak nitelendirdi.

NEFRETİN ALEVLERİ

Amerikan medyası da Terry Jones adlı fanatik papazın Kuran yakma eylemine karşı sert yorumlarda bulunuyor. San Francisco Chronicle gazetesi başyazısında, Kuran yakma eylemini "nefretin alevleri" olarak nitelendirdi. Gazete, "Terry Jones bir din adamıysa, kutsal kitapları yakmak yerine onları okumalı" yorumunda bulundu.