MedyaFaresi MedyaFaresi

Kristal Fare Ödülleri hak edene..

Milliyet.com.tr yazarı, TV eleştirmeni Anibal Güleroğlu, bu yıl 3. kez düzenlenen Kristal Fare Ödülleri hakkında önemli tespitlerde bulundu.. 

Eklenme: 08 Mayıs 2014 00:15 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 05:22

İşte Anibal Güleroğlu'nun yazısından bir bölüm;

İnsan doğasının en büyük gerçeklerinden biri de, başkaları tarafından tercih edilmek ve rakipleri arasından sıyrılarak duruma göre değişen ödülü alabilmek tutkusudur. Yarışmacılığı körükleyen bu tutkunun tatmini olan seçilmişlik hallerine farklı alanlarda bolca rastlansa bile, gerçekten o alanda‘En iyi’ olabilmek zor iş!

KRİSTAL FARE ÖDÜLLERİ ANKETİNE OY VERMEK İÇİN TIKLAYIN

Yanı sıra, birilerini bir şekilde seçip ödülü vererek yollamanın ötesinde, ‘En iyi’leri ortaya çıkarmak da aynı şekilde kalite ve özen isteyen bir durum.

Bugünkü yazımda kendi alanlarında bu özeni gösteren iki örnekten bahsetmek istiyorum… Bunlardan biri, henüz çok taze olmakla birlikte işi baştan ciddi tutmayı başaran ‘Kristal Fare Ödülleri’… Diğeri de, uluslararası kimliğiyle farklı ülkelerin öne çıkan belgesellerini buluşturup değerlendiren ‘TRT Belgesel Ödülleri’…

KRİSTAL FARE’NİN ÖDÜLLERİ HAK EDENE

Afife Jale’nin tartışmalı ortamı, Sadri Alışık’ın kendine has rutini derken ödül dağıtımı konusunda birbirinden farklı organizasyonların peş peşe boy gösterdiği şu günlerde televizyon dünyasını da ödül fırtınasının heyecanı sarmış durumda.

Uzun süreler boyunca dökülen terlerin karşılığında herkes kariyerini bir ödülle taçlandırmak istiyor nihayetinde. Tabii bunun için de hakkaniyete dayalı bir seçim şart!

Medyafaresi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen ‘Kristal Fare Ödülleri’ de, aralarında En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ve En İyi Film gibi kategorilerin de bulunduğu 13 dalda kendini öne çıkartmayı başaranların belirlenmesine katkıyı amaçlıyor.

10 Haziran’da Trump Tower’daki Trump Cadde’de organize edilecek bir geceyle sahiplerini bulacak olan ‘Kristal Fare Ödülleri’nin belirleyicisi ise tam anlamıyla izleyicinin kendisi.

7 Haziran’a kadar internet ortamındaki tıklamalarla işlevselliğini sürdürecek olan anketle yürürtülen seçicilik sürecinde verilen oylar sonucunda birincilerini belirleyecek olan bu yılki ‘Kristal Fare Ödülleri’nin en büyük özelliği, dizileri ayrı ayrı kategorize etmemiş olması!

Gençlik dizisinden dramasına, komedisinden dönem yapımına tüm diziler ‘En iyi’ olabilmek için birlikte yarışacak. Bu bütünlük de haliyle birinci olma çekişmesini fazlasıyla kızıştırmakta. Çünkü seçim yapılması istenen yapımların her biri kendine göre artı bir özellik taşıyor ve hiç de yabana atılmayacak oranda izleyici kitlesine hitap ediyor.

Dolayısıyla ‘Çalıkuşu’ndan ‘Kızılelma’ya, ‘Not Defteri’nden ‘Güneşi Beklerken’e ekranların beğeniyle izlenen dizilerinden hangisinin birinci olacağı, son zamanlarda gittikçe daha çok gündeme gelen jürilerin tartışmaya açık belirleyiciliğine değil, en çok sevilenin ve hak edenin ödüllendirilmesini hedefleyen ankete gösterilecek izleyici ilgisine bağlı durumda.

Bu noktada fan olayının ateşli etkisini ve dizilerin oyuncularına beslenen sevgiye göre izlendiğini de göz önüne alırsak, ‘‘Kristal Fare Ödülleri’nin sonuçlarında kıyasıya yarış doğuracak bu taraftarlık duygusunun katkısı da büyük olacak’’ derim.

Amaç şakşakçılık değil, hak edenin kazanması olduğuna göre ‘En iyi’ olanları belirlemek bir tıkla elinizde!

ANİBAL GÜLEROĞLU / MİLLİYET

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN