MedyaFaresi MedyaFaresi

KPSS DHBT sonuçları ne zaman açıklanacak? Soru ve cevaplar ne zaman yayınlanacak?

KPSS DHBT sınavında ter döken adaylar sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla araştırıyor. İşte detaylar...

Eklenme: 09 Aralık 2018 09:24 - Güncelleme: 09 Aralık 2018 10:39

Bugün gerçekşiyor olan KPSS DHBT sınavının soru ve cevpalarının yayınlanacağı tarih henüz belli olmadı ancak ÖSYM tarafından KPSS DHBT soru ve cevaplarının 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. KPSS DHBT sınavının resmi sonuçlarının ise 4 Ocak 2019’da açıklanacağı duyuruldu.

KPSS DHBT SINAVI HAKKINDA

Testte yer alan ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi konularından oluşacak ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacak. Bu testte, “İslam İnanç Esasları, İslam İbadet Esasları, Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an-ı anlama ve meal bilgisi), Siyer, İslam Ahlakı” konu başlıklarından sorular yer alacak.

İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecek. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için imam hatip okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacak. Test “Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid ve Kelam, İslam Tarihi, Dinler ve Mezhepler Tarihi, Dini Hitabet” konu başlıklarından oluşacak.