MedyaFaresi MedyaFaresi

Koşu'nun bazı sahneleri gizlice çekilmiş: Sokaktaki Türkler bu halimizi ilgiyle izledi

Mihail Bulgakov'un eserine dayanan 1970 yapımlı ünlü Sovyet filmi "Koşu"nun (Beg) İstanbul sahnesindeki bazı bölümlerin "gizlice" çekildiği ortaya çıktı.

Eklenme: 28 Ekim 2018 11:32 - Güncelleme: 28 Ekim 2018 11:45

Rus yazar Mihail Bulgakov'un eserine dayanan 1970 yapımlı ünlü Sovyet filmi "Koşu"nun (Beg) İstanbul sahnesindeki bazı bölümlerin "gizlice" çekildiği ortaya çıktı.

Mihail Ulyanov, Oleg Yefremov, Aleksey Batalov, Yevgeni Yevstigneyev ve Vladimir Basov gibi ünlü Sovyet aktörlerinin oynadığı filmde, Rusya'da 1917 Bolşevik Devrimi sonrasında Karadeniz üzerinden İstanbul'a kaçan Beyaz Ordu generalleri, subayları ve Rus soyluların öyküsü anlatılıyor. 

"SOKAKTAKİ TÜRKLER BU HALİMİZİ İLGİYLE SEYRETTİ"

Medya Günlüğü'nden Fuat Safarov'un haberine göre, 1970 yılı yapımı filmin yönetmenleri Aleksandr Alov ve Vladimir Naumov, İstanbul'daki Beyaz Rusların yaşadığı olayları beyaz perdeye daha da iyi aktarabilmek için Türkiye'de çekim yapmaya karar veriyor.

Ancak, "Soğuk Savaş" döneminde SSCB ve Türkiye arasında ilişkiler dolayısıyla çekimler için Türkiye'den resmen izin alınması gerekiyordu. Fakat Sovyet tarafı, Türkiye Dışişleri ile gerekli yazışmaların uzun süreceğinden ve zaman kaybedeceklerinden endişe ediyordu.

Bu nedenle Ankara'dan izin alması fikrinden vazgeçildi ve yönetmen Naumov, kameraman Levan Paataşvili ve projenin sorumlu müdürü Mihail Amiradjibi turist kılığında İstanbul'a gitti. 

İstorik adlı Rus dergisine başına gelenleri anlatan yönetmen Naumov, gümrükte kameranın tripoduna el konulduğunu anlattı.

Tripodsuz kalan ekip çareyi ağır kamerayı Amiradjibi'ye taşıtmakta buldu. Bu koşullarda yapılan "korsan çekim"le alınan görüntüler filme eklendi. Naumov, "Kamera o kadar ağırdı ki,'canlı tripod'umuz 10 metre yürüyebiliyor, 40 dakika dinleniyordu! Sokaktaki Türkler bu halimizi ilgiyle seyretti" dedi.