MedyaFaresi MedyaFaresi

RTÜK'e hakaret cezası: Memduh Bayraktaroğlu'na 380 gün hapis

SÖZCÜ’ye “İt, köpek, morfinlenmiş, haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru, bidon kafa” demenin ifade özgürlüğü olduğunu savunan RTÜK'ün verdiği kararı eleştiren Korkusuz yazarı Memduh Bayraktaroğlu'na 380 gün hapis cezası verildi.

Eklenme: 24 Ekim 2020 11:31 - Güncelleme: 24 Ekim 2020 11:55

RTÜK, Fuat Uğur ve Cem Küçük'ün TGRT’deki “Medya Kritik” programında Sözcü Gazetesi ve okurları için sarf ettikleri "Morfinlenmiş, haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru, bidon kafa" ifadelerinden dolayı yapılan şikâyet sonucunda programa ceza kesmedi. Köşesinde RTÜK'ün bu kararını eleştirerek, "Ben de size aynı kelimelerle hitap edebilir miyim?" diye soran Korkusuz yazarı Memduh Bayraktaroğlu'na 380 gün hapis cezası verildi.

Bayraktaroğlu, bugünkü köşesinde konuya ilişkin olarak şöyle yazdı:

"Sözcü'ye yapıldığında RTÜK tarafından hakaret olarak tanımlanmayan sıfatları RTÜK’e “Ben de size aynı kelimelerle hitap edebilir miyim?” diye soruşumu, “hakaret” olarak kabul etti. Bana 380 gün hapis cezası verdi. Yatarım çıkarım bir şey değil. Bu cezaya hükmeden yargıcın bu vicdansızlığının cezasını mutlaka çekeceğinden emin olduğum için vicdanımın rahat olduğunu da bilirim."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.