MedyaFaresi MedyaFaresi

Korkunç bir gaf! Celalettin Cerrah bunu da söyledi!

Cerrah'a acılı bir aile soru soruyor? 'Kızımın başını kesen katil neden hala yakalanmadı' diyor. Onun cevabı ise korkunç bir gaf!..

Eklenme: 28 Nisan 2009 11:52 - Güncelleme: 28 Mart 2016 19:52
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah yaptığı gaflarla ünlüdür. Ama bu kez öyle bir söz söyledi ki yenir yutulur cinsten değil... Cerrah bir çöp konteynerında parçalanmış cesedi bulunan Münevver'in katilinin neden hala bulunamadığını soran ailesi için "kızlarını takip etselermiş" dedi. Yetmedi "sizin kızınız olsa gece erkek arkadaşının evinde geç saatlere kadar dışarıda kalmasına izin verir misiniz?" diye sordu.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın Ayşe Arman'a yaptığı bu açıklamalar büyük tepki çekti.

Münevver'in annesi Süreyya bey "Asla böyle birşey olmaz. Ben akşam yemeği saatinde kızımı beklerken, çöpte buluyorum. Akşam yemeği saat kaçtadır. Her zaman akşam saatinde evine gelen, derli toplu bir kızım vardı." diye konuşurken bir yandan da isyan etmekten geri kalmadı:

ZANLILARI BULMAK BENİM GÖREVİM Mİ?

'Kızlarını takip etselerdi'diyor ama, o zaman polis ne iş yapar. İstanbul'da yaşayan her insan, her an, her dakika, her saniye bir suçla karşı karşıya kalabileceği bir ortamda yaşıyoruz. Her an bir suçla karşılaşabiliriz. Ama burda suçluları adalete teslim edecek olan kim. Ben miyim? Bana eğer diyorsa, gitsin zanlıları baba bulsun getirsin, adalete teslim etsin, ona da söyleyecek bir şeyim yok. Sayın Müdürümüzün yapması gereken vazifenin ne olduğunu herhalde kendisi çok iyi biliyordur.

CERRAH'IN BÜYÜK GAFI

Ayşe Arman: 54 gün oldu aileye bilgi verilmiyor. Neden?

Celalettin Cerrah: Ekiplerimi onlara yollamadığımı nereden biliyorsunuz?

Ayşe Arman: Çünkü onlarla konuşuyorum.

Celalettin Cerrah: Kızlarını neden takip etmediklerini de söylediler mi size?

Ayşe Arman: Nasıl yani?

Celallettin Cerrah: E takip etselermiş kızlarını!..

Ayşer Arman: Ama 17 yaşındaki bir kızı sürekli kontrol edemezsiniz ki!

Celallettin Cerrah: Sizin kızınız olsa, kaçta eve gelmesini istersiniz? Gece erkek arkadaşının evinde geç saatlere kadar kalmasına izin verir misiniz?"

Cerrah'ın bu açıklaması dün gün boyu yalanlanmadı!
 
BU SÖZLER GÖREVDEN ALINMASI İÇİN BİR NEDEN

Kadın hakları savunucularından Avukat Hülya Gülbahar, Cerrah'ın açıklamasının "dehşet verici" olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Kadınların, hangi saatte nerede olursa olsun güvenliğini sağlamak ve özgürlüklerini güvence altına almakla görevli bir makamın, kendi görevlerini yerine getirmemesi, zaten yeterince vahimken, bir de kadınların özgürlüklerini kısıtlayacak, kadınlar üzerinde ailenin, toplumun baskı kurmasına neden olacak, her türlü saldırganı kadınlara karşı şiddet uygulamak üzere cesaretlendirecek açıklamalar yapması kabul edilemez.
Kadınların can güvenliği içinde özgürce yaşamalarını sağlamak, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işi. Bu işi başkalarına havale etmeye kalkmak 'açık bir görevden alma nedeni' olmalıdır. Bu sözler, açık bir hizmet kusurudur. Ürkütücü bir zihniyetin de göstergesi..."

TÜM KADINLAR ÖLDÜRÜLMEYİ HAK EDİYOR DEMEK İSTİYOR

Avukat Canan Arın da "Cerrah'ın böyle bir cevap vermeye hakkı yok, onun ancak söyleyeceği şey 'Çok üzgünüz, bugüne dek yakalayamadığımız için çok özür dileriz, yakalamak için elimizden geleni yapıyoruz.' Ve katili yakalamaları gerekiyor" diye konuştu.  Arın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence bu açıklama taraflıdır, acılı bir aileye böyle bir yanıt vermeye hakkı yoktur, bu bir dava konusudur. İstanbul'da yaşayan tüm kadınları töhmet altında tutuyor ve öldürülmeyi hak ediyorlar, demek istiyor. Cerrah, hem aileden hem de İstanbul'daki diğer insanlardan özür dilemeli."

İstanbul Kadın Kolları Birliği de Cerrah'ın açıklamalarını protesto için bugün bir bildiri yayımlayacağını açıkladı.

Önemli olaylarda Cerrah'ın yaptığı ve tepki çeken ilginç açıklamalardan bazıları şöyle:

- İstanbul'da 20 Kasım 2003'teki bombalama olaylarından sonra, gazetecileri sorumsuz yayın yapmakla suçladı ve "Basın failleri deklare etti. Eğer sorumsuzluk olmasaydı, şu anda bu şehitlerimiz burada yatmıyordu, şehit vermeyecektik, 27 kişi ölmeyecekti" dedi.

- 4 Nisan 2006'da fuhuşa yönelik "Barbie" operasyonunda gözaltına alınanların deşifre edilmesi eleştirilince "Polisimiz namuslu kişileri afişe etmez" dedi. Kadınlar iddianamede "mağdur" olarak geçti.
- 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden dört üniversiteli linç edilmek istendi. Cerrah linç girişimi için "Güzel tepki" dedi.

- Cerrah, bir söyleşisinde, "Eşim de kızlarım da iyi silah kullanır. İlkokuldan beri ateş etmeyi öğretirim çocuklarıma. Ateş etmek rahatlatır insanı. Patlayan tabanca sesi huzur bizim gibilere. Stresini alır" dedi.

- Cerrah, Hrant Dink suikastından sonra da şöyle konuştu: "Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yok. Zanlı, milliyetçi duygularla cinayeti işlemiş. Arkadaşı Yasin Hayal'le de bu konuda görüşmede bulunmuş."

Etiketler : Cerrah