MedyaFaresi MedyaFaresi

Köpeğinizle uyumanın hiç bilmediğiniz 7 faydası

Çoğu kişi evde köpek beslenmesine hijyenik nedenlerden dolayı karşı çıksa da evinde köpek besleyen birçok kişi de köpekleri olmadan bir hayat düşünemez. Evde köpek olmasının avantajları ve dezavantajları vardır.

Eklenme: 23 Kasım 2017 09:27 - Güncelleme: 23 Kasım 2017 10:18

Yine bazı köpekler sahipleriyle beraber uyumaya bayılırken bazıları yalnız uyumayı tercih eder. Yanıbaşınızda köpeğinizde beraber uyurken daha güvende hissedersiniz.

Yapılan son araştırmada ise köpeğinizle beraber uyumanın faydaları açıklandı.

Mayo Clinic’te gerçekleştirilen ve 150 köpek sahibinin katıldığı araştırmada hayvanseverleri sevindirecek bilgiler ortaya çıktı.

Katılanların %56’sı köpekleriyle veya kedileriyle aynı yatağı paylaştıklarını söylediler. %41’i ise hayvanların uyumalarında yardımcı olduğunu ifade etti. Bunun nedeni ise hayvan sahiplerinin hayvanlarla uyurken daha güvende hissettikleri olarak görülüyor.

İşte köpeğinizle beraber uyumanız için 7 neden:

1- Stres ve anksiyeteyi azaltır
Köpeklerin stresi azalttığına dair kanıtlar var. Terapi köpekleri dünya çapında stres ve anksiyeteyi azaltmak için kullanılıyor. Köpeğinizin yanınızda bulunması bile sizi rahatlatıyor.

2- Güvende hissediyorsunuz
Hayvanlarıyla beraber uyuyanlar daha güvende hissediyorlar. Bunun en basit örneği ise evinize hırsız girmesi halinde köpeğinizin sizi koruyacak olması.

3- Sıcak tutuyor

Çoğu köpek, sahibinin yatağında yatmaya bayılır. Yatağınıza geçtiğinizde yatağı sıcacık bulursunuz.

4- Köpeğiniz için de iyi
Sadece siz değil köpeğiniz de sizinle beraber uyumayı sever. Köpeğinizin sizi dünyadan çok sevdiğini bilerek onun yanınızda yatmasına izin vermelisiniz.

5- Hızlı uyumanızı sağlarlar
Araştırmalarda köpeğinizin yanınızda yatmasının sizi güvende hissettirdiği ve böylelikle daha çabuk uykuya daldığınız görüldü.

6- Depresyon riskini azaltır

Köpekler, sahiplerini karşılıksız sever. Depresyondaki kişilere köpek beslemek iyi gelir.

7- Rahatlık sağlar
Köpeğinizin size sarılması rahatlamanızı ve gevşemenizi sağlar.

Kaynak: Newsner