MedyaFaresi MedyaFaresi

Konya'daki Katliama İlişkin AKP'den İlk Açıklama

Konya’da bir evde 7 kişilik aileyi silahlı saldırıda öldürdüler. Saldırıdan sonra ise evi ateşe verdiler.

Eklenme: 30 Temmuz 2021 22:01 - Güncelleme: 30 Temmuz 2021 22:11

Bugün Konya’da Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi  Özşahin Sokak’ta kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu hayatını kaybetti. Saldırıdan sonra ise ev ateşe verildi. Aile daha önce 12 Mayıs’ta 60 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğramıştı.

Aynı aileden 7 kişinin katledildiği olay yerinde bulunun avukat Abdurrahman Karabulut TELE1’e konuştu.

Karabulut şunları söyledi:

“İki üç ay önce ırkçı saikiyle bu aileye bir saldırı gerçekleştirilmişti. O zaman saldırganlardan 7 kişi tutuklandı 5’i serbest bırakıldı bir ay içerisinde. Biz yeni tutuklamalar isterken maalesef yeni tahliyelerle karşılaştık. Cezasızlık politikası bu sonucu doğurdu. Biz defalarca yetkilileri uyardık, aile koruma altında bile değildi. Tam aksine karşı taraf korundu”

Karabulut, “Henüz faillerle ilgili bir bilgimiz yok” dedi.

15 baro üst üste düzenlenen ırkçı saldırılara karşı, 21 Temmuz’da “Irkçı Saldırıları Kınıyoruz” başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek ırkçı saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesini talep etmiş ve kınamıştı. Yeni Şafak ise, baroları hedef göstererek “Kandil’in BARO’nları” manşetiyle çıkmıştı. Bunun üzerine ise İstanbul, İzmir ve Ankara Barolarının da bulunduğu 48 baro Yeni Şafak’a tepki göstermişti.

SoL’da paylaşılan bilgileye göre; bölgeye cenaze araçları geldi. Polisin kordon içine aldığı eve basın mensupları yaklaştırılmıyor.

AKP’DEN İLK AÇIKLAMA

Konya’daki katliam sonrasında AKP’den ilk açıklamayı Grup Başkanvekili Naci Bostancı yaptı. Bostancı, “Konya’daki vahşi katliamı nefretle kınamak için dahi dilde kelime bulamıyorum. Başımız sağolsun. Katiller mutlaka hesap verecek, adalet yakalarına yapışacaktır” dedi.

FAİLLER ARANIYOR

Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, olay sırasında bölgeden ayrıldığı üzerinde durulan bir aracın bulunması için tüm kentte çalışma başlatıldı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile İl Emniyet Müdürü Engin Dinç de olay yerine gelerek incelemede bulundu.