MedyaFaresi MedyaFaresi

Konu: İstanbul’da deprem… AKP’li başkan: Bu işler aceleye gelmez

İstanbul'daki her depremde ilk akla gelen ilçe olan Avcılar için hazırlanan planın yeni raporlarda yer almaması isyan ettirdi! Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, deprem riski taşıyan binaların yenilenmesi için hazırladıkları planın iki aydır komisyonda takıldığını söyledi.

Eklenme: 13 Aralık 2019 08:47 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 08:49

 Komisyon Başkanı AKP'li Yüksel Akyol, "Bu konuların çok acele yapılması doğru değil" diye karşılık verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda İstanbul’un en önemli gündem maddesi olan ‘deprem’ konuşuldu.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilçedeki deprem riski taşıyan binaların yenilenmesinin önünü açacak imar düzenlemesinin ekim ayından beri İBB Meclis gündemine gelmemesine tepki gösterdi.

YİNE YOK! YİNE YOK!

İmar Komisyonu’na ait 79 raporun bulunduğunu belirten Turan Hançerli, “Bunlar arasında kentin güvenli olmayan yapılarını yenilemek, güçlendirmek ve depreme dayanıklı hale getirmek için hazırlanan plan notu değişikliğine ilişkin rapor yine yok” dedi.

KOMİSYONDAN AÇIKLAMA İSTEDİ

Hançerli, imar artışı talep etmeyen, yasaya uygun olarak yapılmış ama artık yenilenmesi gereken yapıların kazanılmış haklarını vermekten başka bir anlam ifade etmeyen talep konusunda komisyon üyelerinden hassasiyet isteyerek, “Komisyonun raporu neden hazırlamadığı konusunda bir açıklama yapmasının İstanbul ve Avcılar açısından yararlı olacağı kanaatindeyim” dedi.

AKP’Lİ BAŞKAN: BU İŞLER ACELEYE GELMEZ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Yüksel Akyol da dosyanın depremden sonra Avcılar Belediye Meclisi tarafından çok acele şekilde hazırlandığını belirterek “Bu konuların çok acele yapılması doğru değil. Avcılar Belediye Başkanı üç aydır ilgileniyor biz 1.5 ilgileniyoruz” dedi.

(SÖZCÜ - Özlem GÜVEMLİ)