MedyaFaresi MedyaFaresi

Konsensus: Davutoğlu ve Babacan ayrı parti kurarlarsa ayrı ayrı yok olurlar

Konsensus Araştırma’nın Başkanı Murat Sarı, eski Başbakan Ahmet Davutoğluve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın hazırlıklarını sürdürdüğü yeni partilerle ilgili konuştu: “Birleşirler mi bilemiyoruz tabii bu siyaset, ama ayrı ayrı parti kurarlarsa ayrı ayrı yok olur giderler.”dedi.

Eklenme: 23 Temmuz 2019 22:42 - Güncelleme: 23 Temmuz 2019 22:18

Yeni parti hazırlıklarını hızlandırarak AK Parti kurucu üyeliğinden istifa eden Ali Babacan ve açıkladığı manifesto ile AK Parti politikalarını açıktan eleştiren, önerilerde bulunan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun girişimlerinin karşılık bulup bulmayacağı son dönemlerde siyasette en çok konuşulan konuların başında geliyor…

Yeniçağ’dan Tolgahan Karaoğlu’na konuşan Konsensus Araştırma Şirketi Başkanı Murat Sarı, Babacan ve Davutoğlu’nun ayrı ayrı kurması beklenen partilere ilişkin değenlendirmelerde bulundu.

“Yüzde 3’lerde, yüzde 4’lerde kalacağını düşünüyorum”

Murat Sarı, Babacan ve Davutoğlu’nun kurması beklenen partilerle ilgili henüz bir araştırma yapmadıklarını ifade etse de belirli bir oranda AK Parti’den ve CHP dahil diğer partilerden oy alabileceklerini ama bu oy oranının yeterli oranda olmayacağını söyledi.

Sarı şöyle devam etti:

“Şu aşamada oylarının çok düşük düzeyde kalırlar gibi görünüyor. Bu senenin sonunda ya da önümüzdeki sene bir seçim yapılsa yüzde 3’lerde, 4’lerde kalacaklarını düşünüyorum. Çok yüksek bir oy alacaklarını zannetmiyorum. Tabii bekleyip görmek lazım çünkü konjonktür çok hızlı değişiyor. Bundan sonraki süreçte neler olacağını kestirmek zor”

Sarı, Davutoğlu ve Babacan’ın kamuoyunda istedikleri düzeyde gündem oluşturamadıkları için geri çekildiklerini ifade ederek “Şu aşamada bekleyip görmek lazım diye düşünüyorum” dedi.

“Birlikte hareket edecek gibi görünmüyorlar ama…”

Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan birlikte hareket edecek gibi görünmediklerine dikkat çeken Murat Sarı, “Bunlar en azından belirli konularda ayrı görüşleri olan siyasetçiler. Birleşirler mi bilemiyoruz tabii bu siyaset, ama ayrı ayrı parti kurarlarsa ayrı ayrı yok olur giderler” dedi.

“Engellemeler mağduriyet algısı oluşturabilir”

Murat Sarı, İyi Parti’nin kuruluş aşamasında Meral Akşener’e yapılan engellemelerin bir benzerinin Ahmet Davutoğlu’na da yapıldığını ifade ederek Davutoğlu’nun, gazeteci Yavuz Oğhan’ın kişisel YouTube kanalına çıkmasının ardından Oğhan’ın RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlatarak bu gibi engellemelerin seçmende mağduriyet algısı oluşturabileceğine dikkat çekti.

“O boşluğu İyi Parti doldurdu”

Sarı, Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilerin hitap ettikleri tabanın aynı zamanda İyi Parti tabanı olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı:

“Bence oynadıkları yer Meral Akşener ve partisi İyi Parti tabanı. ‘Muhafazakarlık’ görüşünü içinde barındıran merkez sağdan seçmen alırlarsa alacaklar. Orada boşluğu bence İyi Parti doldurmuş vaziyette. İşleri bu açıdan zor. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla Davutoğlu ve Babacan da kendilerini merkez sağa konumlandırıyorlar. Bununla birlikte ilk girdiği seçimde yüzde 10 barajına yaklaşmış bir siyasi parti var oynadıkları konumda. Bu açıdan da işlerinin zor olduğu söylenebilir.”