MedyaFaresi MedyaFaresi

KONDA: AKP asla 400 vekil çıkaramaz

T24'teki yazısında AKP karşıtlarının oy oranının ilk kez AKP yandaşlarının oy oranını geçtiğini dile getiren kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "başkanlık" için meydanlarda sürekli dile getirdiği "400...

Eklenme: 18 Mart 2015 14:06 - Güncelleme: 22 Mart 2016 19:36

T24 yazarı Ağırdır, BirGün’den Ömür Şahin Keyif’e verdiği söyleşide seçime dair ihtimalleri irdeledi. AKP’nin Anayasa’yı da tek başına değiştirebilecek 400 milletvekiline ulaşamayacağını söyleyen Ağırdır, “Böyle bir ihtimal yok. Bu iddia olsa olsa, hem HDP’nin, hem MHP’nin barajın altında kalması ve AKP’nin geri kalan milletvekillerini toplayıp gelmesi hayalinden besleniyor olabilir” dedi.

HDP’nin barajı geçmesi ve MHP'nin yüzde 17'ye ulaşmasıyla AKP’nin tek başına iktidar olmasını zora sokacağını açıklayan Ağırdır, “AKP yüzde 42,5’e düşerse, 275 veya 277’yle iktidar pamuk ipliğine bağlı hale gelebilir. İkincisi, AKP’den seçmen çözülmesi olursa bunun daha çok MHP’ye doğru olacağı kanaatim var. CHP’den çözülmenin de HDP’ye doğru olacağı…” diye konuştu.

'HDP tek başına yetmez'

Bu seçimin sürprizinin MHP ve HDP’den gelebileceğini belirten Bekir Ağırdır, “Kendilerinden bugün beklenmeyen oy oranına, yani biri 17-18’e, diğeri 13-14’e ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Ancak Ağırdır, MHP yüzde 13-14’te devam ederse, HDP’nin tek başına yüzde 11 olmasının, AKP’nin iktidarını engellemeye yetmeyeceğini de ekledi.