MedyaFaresi MedyaFaresi

Komuta kademesi Cerablus ve Keklice için harekat merkezlerinde!

TSK kuvvet komutanları harekatı harekat merkezlerinden yönetiyor

Eklenme: 24 Ağustos 2016 09:59 - Güncelleme: 24 Ağustos 2016 11:49

TSK ve koalisyon güçlerinin Suriye'nin Cerablus ve Keklice bölgesine başlattığı askeri operasyonun başından itibaren TSK'nın komuta kademesinin tüm karargahlarıyla birlikte operasyon harekat merkezlerinde harekatı yönetiyor.

DHA'nın haberine göre askeri kaynaklar, harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Jandarma Başkanları) ve Kuvvet Komutanlıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve karargahların tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunduğunu söyledi.

İŞTE OPERASYONA ŞU ANA KADAR KATILAN BİRLİKLER
Askeri harekatına, piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA'lar dahil) katılıyor.

İSTİHKAM BİRLİKLERİ MAYINLARI TEMİZLEDİ VE TANKLAR HAREKETE GEÇTİ
Suriye sınırındaki mayınlar temizlendi. Mayınların temizlendiği bölgelere tanklar sevk edildi.
Suriye'nin Cerablus bölgesindeki terör örgütü IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırısı ile topçu ve CNR'lerin yoğun atışları esnasında, tampon bölgedeki mayın temizleme çalışmaları Karkamış'ın Kıvırcık bölgesinin karşısında tamamlandı. Mayın temizleme çalışmaları başka bölgelere kaydırılırken, mayınların temizlendiği alanlara ise tanklar sevk edildi. Öte yandan mayınların temizlendiği bölgeye çekilen tanklar bölgeye konuşlandırılarak, beklemeye başladı. Bir taraftan da iş makineleri ile askeri araçlar için geçiş tünelleri açılıyor.

OPERASYONUN BAŞINDA ZEKAİ PAŞA VAR
Sabah'ın haberine göre, yapılan bombardımanlar ve karadan ilerleyen bordo bereliler Suriye'nin kuzeyine girdi. Zırhlı kepçeler ile açılan barikatlar sonucu oluşturulan koridordan bölgeye giren bordo berelilerin başında ise Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın olduğu öğrenildi.

habertürk