MedyaFaresi MedyaFaresi

Komiser Karanfil ile Savcı Şişman akraba çıktı

Önceki gün ‘kumpas’ soruşturmasında tutuklanan Komiser Özcan Karanfil’in, MİT TIR’ları soruşturmasında tutuklanan Savcı Özcan Şişman’ın kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı.

Eklenme: 08 Aralık 2015 08:27 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 02:54

ADANA eski özel yetkili Savcısı Özcan Şişman’ın ismi önce Hatay Reyhanlı’da 11 Mayıs 2013 tarihinde 53 kişinin öldüğü bombalı saldırının ardından Türkiye’nin gündemine girdi. 1 Ocak 2014’te ise Savcı Özcan Şişman, Kırıkhan-Reyhanlı karayolunda mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla durdurulan MİT’e ait TIR’ların aranmak istenmesiyle başlayan tartışmalarla gündemdeydi. Özcan Şişman, sonrasında HSYK 2. Dairesi tarafından MİT TIR’larına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ocak ayında açığa alındı. Reyhanlı’daki bombalı saldırıya ilişkin de Savcı Şişman’ın bombalı saldırıyla ilgili isimleri geçenleri gözaltına almaması sonucunda patlamanın engellenmemiş olduğu, HSYK müfettişleri tarafından iddia edildi. Şişman 8 Mayıs’ta, MİT TIR’larına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

SAVCI, KOMİSERİN ENİŞTESİ

Komiser Özcan Karanfil, çoğunluğunu muvazzaf subayların oluşturduğu 357 kişinin yargılandığı İzmir merkezli ‘Askeri Casusluk’ soruşturmasında aktif olarak görev aldı. Karanfil, 9 Mayıs 2012’de üniversite öğrencisi Safiye Köten’in Karşıyaka’da evindeki aramada da vardı. O gün, Özcan Karanfil mutfak dolabının üzerine elini uzatır uzatmaz poşet içindeki delilleri buldu. O aramaya ilişkin görüntüleri Hürriyet 7 Kasım’da ‘Aa bak delil buldum’ başlığıyla manşetine taşıdı. Komiser Karanfil, ‘askeri casusluk’ soruşturmasındaki kumpas iddialarına yönelik olarak başlatılan ikinci dalga operasyonlar kapsamında önceki gün tutuklandı. Eski savcı ve komiserin akraba oldukları ortaya çıktı. Eski Savcı Özcan Şişman, Komiser Özcan Karanfil’in ablası Özlem Şişman ile evliydi. Özlem Şişman eşi Özcan Şişman’ın tutuklanmasının ardından, “Eşim ve arkadaşları, biz ve diğer aileler TIR’zedeyiz. Umarım bugün askıya alınan adalet geri döner” demişti. Özlem Şişman, 7 ay sonra bu kez kardeşi Özcan Karanfil’i cezaevine uğurladı.

Hürriyet