MedyaFaresi MedyaFaresi

Kocasından boşanamayınca Başbakan'a şikayet etti!

3 yıldır kocasından boşanamayan Ayşe Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak yargıyı şikâyet etti.

Eklenme: 19 Nisan 2010 10:23 - Güncelleme: 28 Mart 2016 03:12

BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak, yargıyı şikâyet eden Ayşe Gül Gülçek adlı vatandaş, 3 yıldır kocasından boşanamadığını, yüksek yargıda olan davanın da en az iki yıl daha süreceğini belirtti. Gülçek, "Bir insanın ömrünün en güzel yılları adalet sistemi tarafından çalınıyor. Bu yaştan sonra nasıl yeni bir hayat kurabilirim?" diye sordu.


İNSAN HAKLARI İHLALİ
Ayşe Gül Gülçek'in (Tuncer) hikâyesi 3 yıl önce başladı. Kendisini aldattığı gerekçesiyle 2007 Mart'ında eşinden boşanmak için yargıya giden Gülçek'in davası Kasım 2009'da sonuçlandı. Mahkeme, şu anda 8 yaşında olan kızının velayetini kendisine verdi ve kocasının Ayşe Gül Gülçek'e tazminat ödemesine hükmetti.

Gülçek'in eşi, davayı temyize götürdü ve dosya 18 Ocak 2010'da Yargıtay'a ulaştı. Duruşma tarihi alamayan Gülçek, Yargıtay'ı aradığında, "Ancak 1 yılda gün verilir ve sonuçlanması da 1.5 yılı bulur" yanıtını aldı. Ayşe Gül Gülçek, bunun üzerine Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na da başvurarak bu durumun bir "insan hakları ihlali" olduğunu savundu. Gülçek, mektubunda şöyle dedi: "Davayı açtığımda 33 yaşımdaydım, şu anda 36 yaşımdayım. Bir boşanma davasının bu kadar sürmesi, 30'lu yaşlardaki bir kadın için hayatının en güzel yıllarının bitmiş olması demektir. Yargıtay'dan aldığım bilgiye göre bu dava, ben 38 yaşıma girdiğimde bitecek. Bu yaştan sonra tekrar evlenmek istesem, çocuğum olsun istesem, bu mümkün mü? Ne olur bu ayıba bir son verin, bu ahlaksız adamdan, onun soyadından kurtarın beni."

Habertürk