MedyaFaresi MedyaFaresi

Kobani'de çatışma, Suruç'ta tank duvarı

IŞİD’in ele geçirmek için saldırdığı Kobani’de, şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kobani’den silah ve patlama sesleri yükselirken, sınırı aşan kurşunlar Suruç’un sınır hattındaki mahallelerinde tedirginliğe yol açıyor. 3 mahalle ile sınır hattında kurulan çadırlarda kalan...

Eklenme: 06 Ekim 2014 14:40 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 04:50

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye’nin Telabyad ile Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus’un kontrol altına alan IŞİD militanları, 20 gün önce bu iki ilçe arasında kalan PYD kontrolündeki Kobani’ye saldırı başlattı. IŞİD militanlarının ele geçirmek istediği Kobani’ye ulaşmak için geçtiği güzergah üzerindeki köyleri ele geçirmesiyle, binlerce Suriyeli evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye’ye sığındı. Türkiye sınırındaki 300’ü aşkın köyde yaşayan 180 bini aşkın Suriyeli Türkiye’ye sığınırken, IŞİD ise Kobani’de YPG güçleri ile çatışmayı sürdürdü.

Bayramın ilk günü beklenen ateşkes olmazken, aksine IŞİD militanları Kobani’nin doğu tarafındaki dış mahallelerinde YPG güçleri ile sokak çatışmalarına başladı. Bayramın ilk günü başlayan ve dün hem doğu hem de güney tarafında şiddetlenen sokak çatışmaları sırasında sık sık patlama ve silah seslerinin duyulması sınır hattında yaşayanları tedirgin etti. Çatışmalar sırasında Suriye tarafında ateşlenen havan, uçaksavar ve uzun namlulu tüfeklere ait mermiler ise sınırı aşarak Türkiye tarafına gelmeye başladı ve bir havan mermisi isabet ettiği evdeki 4 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Kobani’de çatışmaların yoğunlaşması ve mermilerin sınırı aşmaya başlamasıyla birlikte valilik, güvenlik riski taşıdığı saptanan sınır hattındaki Küçük Kendirli, Büyük Kendirli ve aynı zamanda Kobani’ye açılan sınır kapısının bulunduğu Mürşitpınar Mahallesinde oturanlar ile Süleymanşah Dostluk Parkı’na kurulan çadırlarda kalan Suriyeli’lerin tahliyesine karar verdi. Dün öğleden sonra mahallelerde yaşayanlara alınan valilik kararı zırhlı araçlardan anonslarla iletildi. Karar sonrası 3 mahalledeki 350 hanede yaşayan 2 bin civarında vatandaş ile çadırlarda kalan 3 bin Suriyeli tahliye edildi. 

Mahallelerde yaşayanlar ilçe merkezi ve diğer mahallelerde yaşayan yakınlarının yanına giderken, Suriyeli sığınmacılar ise Suruç’taki YİBO ile resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirildi.

Dün öğle saatlerinde şiddetlenen ve gece boyu da devam eden çatışmalar sırasında 13 havan mermisi ile onlarca uçaksavar ve uzun namlulu tüfek mermisi sınırı aşarak Türkiye tarafına düştü. Sabah saatlerinde de sınırı aşan bir havan topu mermisi Mürşitpınar mahallesinde bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki Yusuf Çankaya’ya ait ev ile yanındaki bakkala isabet ederek patladı. Patlamada, şarapnel parçaları ve duvarda kırılan taşlar hasara yol açtı. 

Öte yandan Kobani kentinde IŞİD’in saldırılarının artması ve mermilerin sınırı aşması üzerine 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’nda bulunan çok sayıda tank, sınır hattının hakim noktalarına sevk edildi. Suriye’yi gören hakim tepelere konuşlandırılan tank ve obüslerin namlularının Kobani’ye çevrili olduğu görüldü.

KOBANİ\'DE ÇATIŞMA, SURUÇ\'TA TEDİRGİNLİK - EK FOTOĞRAFLAR

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, çatışmaların yoğunlaştığı Suriye sınırındaki Suruç ilçesine geldi. Mardin’de bulunan Orgeneral Akar, saat 11.00 sıralarında askeri helikopter ile Suruç’ta bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’nda bulunan piste indi. Orgenaral Akar, yoğun güvenlik önlemi alınan taburda sınır hattında yaşananlara ilişkin bölgedeki kuvvet komutanlarından bilgi aldı. Halen görüşmelerini sürdüren Orgeneral Akar’ın öğleden sonra sınır hattında da inceleme yapacağı bildirildi.

Suriye’nin Kobani kentinden göç eden yaklaşık 180 bin Suriyeli için AFAD’ın kurmuş olduğu çadır kentlerin yanı sıra DBP’li belediyeler tarafından Suruç ilçe merkezine alternatif çadır kentler kuruldu. İlçenin 3 ayrı noktasına kurulan ve yaklaşık 10 bin Suriyelinin barındığı çadırlarda kalan Suriyelilere, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde bulunan DBP’li belediyeler tarafından toplanan insani yardımlar koordineli şekilde dağıtılıyor.

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Sık sık havan ve tüfek mermilerinin sınırı aşarak Türkiye tarafına geldiği çatışmaları takip etmek ve YPG’ye destek için bölgede toplanan, güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen dağılmayan kalabalığa biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Sınır hattında toplanan kalabalık, gazlı ve sulu müdahalenin ardından araçlarıyla bölgeden ayrıldı.