MedyaFaresi MedyaFaresi

Kobani eyleminde Kader Ortakaya yaşamını yitirdi

Suruç'ta, Kobani'ye geçmek isteyen bir gruba güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Müdahale sırasında Kader Ortakaya adlı eylemci yaşamını yitirdi. Ortakaya'nın ölümüyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Eklenme: 06 Kasım 2014 22:57 - Güncelleme: 31 Mart 2016 10:54

BBC Türkçe'ye konuşan Halkların Demokratik Partisi Van milletvekili Aysel Tuğluk askerlerin sınırın iki tarafına yönelik müdahalede bulunduğunu aktardı.

Tuğluk şunları söyledi:

"Bugün sanatçıların Kobane'yle dayanışma amaçlı bir açıklaması vardı. Biz de açıklama için oradaydık ve askeri yetkililerle görüşme yapıyorduk. Israrla dağılmamızı istiyorlardı. Biz açıklamayı yaptığımız esnada saldırı oldu. Bu sırada sınırı geçmek isteyenlere de saldırı oldu."

Tuğluk, sınır geçmek isteyenlerle ilgili şu bilgiyi verdi:

"Aralarında kadınların ve çocukların yer aldığı aileler de vardı, dayanışma için geçmek isteyenler de vardı. Kader bu grubun içerisindeydi." Tuğluk müdahale sırasında Ortakaya'nın yanında olmadığını söyledi.

Ortakaya'yı tanıdığını belirten Tuğluk, 'Ortakaya'nın yaklaşık 25 gündür Suruç'taki eylemlere katıldığını, sosyalist hareket içinden biri olduğunu, çok aktif çalışan bir arkadaşları olduğunu' söyledi.

Suruç Kaymakamı: Müdahalede silah kullanılmadı

Kobani'den BBC Türkçe Servisi'ye konuşan Doktor Welat Omar, Ortakaya'nın hastaneye getirildiğinde ölmüş olduğunu söyledi:

"Hayatını kaybeden kadın kurşun yarasıyla öldü. Bizim hastaneye, yanıma getirdiler. Başına kurşun gelmiştir. Başı dağılmıştı. Beyni parçalanmıştı. Üç kişi daha kurşunla yaralanmıştı, onları Suruç devlet hastanesine gönderdik."

Konuyla ilgili BBC Türkçe'ye konuşan Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ise bugünkü müdahale ile ilgili askeri yetkililerle görüştüğünü, müdahale sırasında silah kullanılmadığını, biber gazlı müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Çiftçi şunları söyledi: "Sınırda bekleyen gruptan askere taşlama olunca asker gaz bombası kullanarak müdahalede bulundu. Asker kesinlikle silahlı müdahalede bulunmadı. Kurşun atılmadı. Sınırda vurulduğuna dair herhangi bir bilgi ve kanıt da yok. Kesinlikle sınırımızda böyle bir olay yaşanmadı. Çok büyük ihtimalle bu kişi Kobani'nin içinde vurulmuş."

Ortakaya'nın cenazesinin Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirilmesi bekleniyor.

Olayla ilgili resmi yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Kader Ortakaya Marmara Üniversitesi yüksek lisans öğrencisiydi.

Ortakaya'nın Toplumsal Özgürlük Platformu üyesi olduğu belirtiliyor.

Fotoğraflar, Kader Ortakaya'nın Facebook sayfasından alınmıştır. (BBCTürkçe)