MedyaFaresi MedyaFaresi

Koalisyonu vatandaş yaptı!

Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 05 Kasım 2015 11:38 - Güncelleme: 31 Mart 2016 09:04

Tuğrul Türkeş, seçim sonuçlarına ilişkin, "Vatandaşlar, tekrar normal ayarlarına getirdi diyelim bu işi. Yani hükümet olmak istemeyen partilere 'Sen şurada, kenarda dur' dediler. Terörle arasına mesafe koyamayan partiyi de aşağıya çektiler. Dolayısıyla da önümüzdeki 4 yılı kim götürebilir diye bakıldığında da AK Parti'ye yöneldiler" dedi.

Türkeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım milletvekili genel seçimine katılım oranının yüzde 87 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, bu durumun önemine işaret etti.

Batı demokrasilerinde, "en iyi demokrasi" olduğu ifade edilen ABD'de bile seçime katılımın yüzde 50'yi bulmadığını dile getiren Türkeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 48 milyon insan sandığa gitti ve oy kullandı. Bir kere onlara müteşekkiriz. Yüksek bir görev şuuru ve sorumluluktur vatandaşlarımızın yaptığı. Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız olmak üzere, devlet bürokrasisinde güvenlikle ilgili insanlarımız, hakimlerimiz, seçim kurullarında görev yapan AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin bütün sandık görevlilerine özverili çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Herkes tam dikkat meseleyi takip etti. Batı'nın da imrendiği güzel bir seçim yaptık. Türkiye olarak bu imtihandan 10 üzerinden 10 ile geçtik."

"Vatandaş AK Parti bünyesinde koalisyon yaptı"

Tuğrul Türkeş, 7 Haziran'daki seçime göre AK Parti'nin oyunu ciddi oranda artırdığını ve tek başına iktidara geldiğini ifade ederek, bunun nedenlerini şu şekilde sıraladı:

"AK Parti'de, bu 4 ay içinde oy yükselişinde 7 Haziran'da koalisyon yapılamayışı, diğer siyasi partilerin negatif tavırlarının ve terörle arasına mesafe koyamayan bir siyasi partinin Meclis'te hak etmediği kadar büyük bir oranla temsil edilmesinin vatandaşlarda rahatsızlık yarattığını düşünüyorum. Vatandaşlar, tekrar normal ayarlarına getirdi diyelim bu işi. Yani hükümet olmak istemeyen partilere 'Sen şurada, kenarda dur' dediler. Terörle arasına mesafe koyamayan partiyi de aşağıya çektiler. Dolayısıyla da önümüzdeki 4 yılı kim götürebilir diye bakıldığında da AK Parti'ye yöneldiler."

Başbakan Yardımcısı Türkeş, AK Parti'nin yüzde 49,5 oy oranına ulaşmasını da büyük bir başarı olarak nitelendirdi.

MHP tabanındaki oyda bir farklılaşma olacağını tahmin ettiğini ve buradaki hareketliliğin de AK Parti'ye yöneldiğini aktaran Türkeş, "Ben 'yüzde 46'nın üstü' diyordum ama yüzde 49,5'i tahmin etmiyordum" diye konuştu.

7 Haziran'dan sonra gelişen koalisyon görüşmelerinde netice alınamayacağını gören vatandaşın 1 Kasım'da tek parti iktidarına yöneldiğini söyleyen Türkeş, bunun memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Türkeş, 7 Haziran seçimlerinden sonra siyasi partilerin koalisyonu becerememesi üzerine, "Koalisyonu vatandaş yapsın" dediklerini belirterek, "Vatandaş bu mesajı görmüş. Ben onu çok memnuniyetle karşıladım. Siyasi partiler koalisyonu beceremediler ama vatandaş AK Parti'nin bünyesinde bir koalisyon yapmış oldu. Diğer partilerden buraya oy akışkanlığı sağlandı. Tabii ki Sayın Başbakanımızın balkon konuşmasında da beyan ettiği gibi bundan sonra herkese eşit hizmet arzı için elimizden geleni yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'yi seçime geçici hükümetin götürdüğünü anımsatan Türkeş, seçimi çok büyük bir olay olmadan, sıkıntı yaşamadan, huzur içinde gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Türkeş, 15 gün sonra geçici hükümetin görevinin sona ereceğini, seçim hükümetinin görevini layıkıyla yaptığını söyledi.

"Terörle mücadeleye devam"

Bölücü örgütün lüzumsuz yere vatandaşı geren, özellikle güneydoğudaki vatandaşın hayat kalitesini düşüren, onlara zulmeden bir yaklaşım içinde olduğunu anlatan Türkeş, "İktidar olarak bunu seyretmemiz ve onların yanına bırakmamız söz konusu değildi. O bakımdan daha önceden beri takip eden çalışmalar seçim sebebiyle bir iki gün aralanmış olabilir ama şu anda şiddetle, terörle mücadeleye devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

VATAN