MedyaFaresi MedyaFaresi

Kılıçdaroğlu: İki askerin hesabını kim verecek

Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli’de donarak ölen Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel’in haberinin babasına Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından bildirildiğini açıkladı.

Eklenme: 28 Ekim 2018 16:32 - Güncelleme: 28 Ekim 2018 16:43

Sözcü'den Başak KAYA'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu, Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde yaptırdığı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sosyal Tesisleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, Mersin'de yaşayan şehit babası Hasan Türkel ile görüştüğünü açıkladı ve şunları söyledi:

ŞEHİDİN BABASINI MEZARLIKLAR MÜDÜRÜ ARADI:

“O zaman şehitlere karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz. Sizden en büyük isteğim şehitlere, gazilere karşı görevimiz var. 21. yüzyıldayız ve ekim ayındayız iki askerimiz donarak ölüyor. Nasıl oluyor? Ben vicdanen rahatsızım. Bunun hesabının verilmesi lazım bu topluma. O askerlerin elbiseleri yok muydu? Niçin düşünmediler?

Fotoğraf: Zekeriya Albayrak Sözcü

Dün bir şehidimizin babasıyla görüştüm, kendisine Mezarlıklar Müdürlüğü telefon ediyor, çocuğun öldü diye. Düşünebiliyor musunuz? Şehit demek kolaydır, anmak kolaydır bütün mesele canını verdiği ülkesi için beklentilerini gerçekleştirmektir. Kimseye boyun eğmeyen bir Türkiye.

ANADOLU DURUŞUNU SERGİLEMELİYİZ:

Şimdi düşünme zamanı. Neden Türkiye saman ithal ediyor bir avuç tefeciye mahkum edilmiş vaziyette. Şehitlerin haklarını koruyacak, sahip çıkacaksak onların bu ülkeyi kurarken güttükleri felsefeye sahip çıkmak zorundayız.

Elaleme avuç açan bir yönetimi her yerde reddetmeli, milli duruşumuzu Anadolu duruşunu sergilemeliyiz…Önyargılardan arınmak zorundayız. Milli mücadelenin hangi koşullarda verildiği görmek zorundayız.

MİLLİ MÜCADELE İÇİN GÖREVE:

Önümüzdeki süreç içinde hep birlikte düşüneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz. Bu işin sağı solu yoktur. Bu bir vatanseverlik olayıdır. Ülkesini, bayrağını, vatanını sevenlerin yeniden bir milli mücadele için göreve davet ediyorum.”

ÖZDİL VE DÜNDAR DA KATILDI:

Sözcü yazarı Uğur Dündar'ın gündeme getirmesi üzerine Ankara Yenimahalle Belediyesi'nin, Kurtuluş Savaşı'nda 137 bin şehidin kanıyla sulanan Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde yaptırdığı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Sosyal Tesisleri'nin açılışı gerçekleştirildi.

Sözcü yazarları Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar'ın da katıldığı törenin açılışında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler için Kuran dinletisiyle başladı.

Fotoğraf: Zekeriya Albayrak Sözcü

DÜNDAR: DUMLUPINAR YÜREĞİME İKİNCİ ŞARAPNELİ SAPLADI:

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın teşekkür ettiği Uğur Dündar konuşmasında şunları söyledi:

“Ben Çanakkale'ye altı yaşında bir çocuk olarak gemiyle ulaştım. Babamla birlikte geminin güvertesine çıktığımda, Çanakkale Boğazı'ndaki iki tepeden Necmettin Halil Onan'ın unutulmaz dizelerini okudum.

Yanında da süngülü meçhul asker ‘dur yolcu' diye her okuyanın tüylerini ürperten satırları okudum. Babam o görüntünün ne anlama geldiği altı yaşındaki çocuğun dille anlattı.

Çanakkale tepelerinde, şehitliklerde dolaştıkça altı yaşındaki çocuğun kalbine bir şarapnel parçası saplandı. İngilizlerin, Anzakların mezarlıkları bir resim tablosu gibi güzelliğini korurken, bizim tarihin akışını değiştiren bir devri kapatıp yeni bir devir açan o eşsiz destanı yazan kahramanların anısına dikilen anıt unutulmuşluğa terk edilmişti.

Önünde bir tabela bile yoktu. Uğraştık, kampanyalar düzenledik, proje yarışmasından tam altmış sonra Çanakkale Şehitleri Abide'sinin tamamlanmasına naciz bir katkıda bulunduk.

Sonra da Dumlupınar…Bu hür vatan topraklarında, her karışı şehit kanıyla sulanmış kutsal topraklarda bu konuşmayı yapmamızı sağlayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin hatıralarının dolaştığı o eşsiz zaferi kazananların anılarının unutulmaya terk edilmesi, Dumlupınar'ın kaderiyle baş başa bırakılması, geçen hızlı trenin bile düdük çalmadan kaçarcasına uzaklaştığı, bir kişinin konaklayabileceği tesisin olmadığı, o zaferin izlerini anılarını yaşamak için buraya gelmek isteyenlerin adeta uzaklaştırıldığı Dumlupınar'ın bu hazin görüntüsü Çanakkale'den sonra benim yüreğime ikinci şarapneli yerleştirdi.

O acıyla yine kolları sıvadık. Daha Dumlupınar'a yapılacak çok şey var. Yolun başındayız. Buraya bir yüksekokul yapılacak.”