MedyaFaresi MedyaFaresi

Kılıçdaroğlu Arınç'a yüklendi! Mahkemeden özür dile!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri yargının görevden alınan üç komutanla ilgili verdiği kararı değerlendirirken Bülent Arınç'a çattı.

Eklenme: 03 Aralık 2010 14:21 - Güncelleme: 31 Mart 2016 00:30
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 generalin başvurusu üzerine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından verilen ret kararını değerlendirerek, yargının kararına herkesin saygı duyması gerektiğini kaydetti. CHP Genel Merkezi'nde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Baştan beri söylediğimiz bir şey vardı. Yargının kararına herkesin saygı duyması gerekir. Bunu söyledik. Geçen Salı günü grup toplantısında da bunu söylemiştim. Ama asıl düşünmesi gerekenler, daha karar açıklanmadan 'bu yargı bizim istediğimiz yönde karar almazsa, bu yargı bağımsız bir yargı değildir. Tarafsız bir yargı değildir', hatta biraz daha ileri gidilerek, 'komutanların taleplerini bunlar yerine getiriyor' diye bir düşünce dile getirilmişti. Acaba bu düşünceleri dile getirenler, açıklanan bu karar karşısında çıkıp milletin önünde halktan özür dileyecekler mi? Bunu merak ediyorum."

BÜLENT ARINÇ ASKERİ HAKİMLERE GÜVENMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, daha önce komutanların askeri yargıya gitmesini şu sözlerle değerlendirmişti: "Komutanların kendilerinden daha ast rütbede olan hakimlere karşı dava açmasını ve o hakimlerin bu komutanlar hakkında hukuka tam uygunluk içinde karar verip veremeyeceklerini kamuoyunun takdirlerine sunuyorum. Böyle bir karar her zaman tartışmalı olacaktır. Tümgeneral emredecek daha düşük rütbedeki askeri hakim bunun dışında bir karar verebilecek. Mümkündür ama Türkiye'deki yaşadığımız şartlar içerisinde o hakimlerin işlerinin çok zor olduğunu düşünüyorum."