MedyaFaresi MedyaFaresi

Kemoterapi hastalarına müjde: O ilaç için engel kalktı

SGK, 15 Ekim 2016 tarihinden itibaren Perjata isimli ilacın hem bedeli ödenecek ilaçlar listesine hem de hastanelerce temini zorunlu kemoterapi ilaçları listesine alındığını açıkladı.

Eklenme: 16 Ekim 2016 18:43 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 18:48

SGK bedelini ödemediği için hastaların açtıkları davalarla Danıştay'lık olan "Perjeta" isimli kanser ilacını ödeme listesine aldı. SGK, iki ay önce de 'Kadcyla' isimli kanser ilacını ödeme listesine almıştı
Yasal süreç şöyle gelişti

Konunun takipçisi olan Av. Egemen Büyükkaragöz'e olayın seyrini şöyle anlattı:

"2009 yılında meme kanserine yakalanan hastaya doktorlar "Pertuzumab" etken maddeli "Perjeta" isimli bir ilaç verdiler. Bu ilaç Türkiye'de ruhsatlı değildi. 57 yaşındaki emekli kanser hastası, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurarak bu ilacın Endikasyon Dışı İlaç olarak kullanımının kabulünü istedi. Ancak talep reddedildi.

2014 yılında Ankara 4. İdare Mahkemesine, kurumun bu red talebinin iptal edilmesi istemiyle dava açıldı. İdare Mahkeme Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun reddetiği işlemi oy birliği ile iptal etti. Yani "Endikasyon Dışı İlaç" başvurusu, mahkeme kararıyla ve oy birliği ile kabul edilmiş oldu.

SGK, 13 Ekim 2016 tarihli duyurusu ile 15.10.2016'dan itibaren Perjeta'nın her iki ödeme listesine de alındığını bildirdi.