MedyaFaresi MedyaFaresi

Kemal şarkısına tuhaf yasak! İslam'a özendiriyor..

MEDYAFARESİ VİDEO- Yunan besteci Manos Hacidakis’in bestelediği ve Kemal adlı şarkı, Atina'da İslam propagandası yapıldığı iddiasıyla yasaklandı.

Eklenme: 30 Mayıs 2013 18:24 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 02:10

İşte yasaklanan o şarkı!.. VİDEO

Adı açıklanmayan bir ilkokul öğretmeni, 5’inci sınıf öğrencilerine Hacidakis’in 1968’de New York’da tanıştığı Kemal adlı genç için bestelediği şarkının sözlerini içeren kağıtları dağıtıp, bir sonraki derste şarkıyı okuyacaklarını söyledi.

ÜÇ KEZ ‘ALLAH’
Hürriyet’in haberine göre, velilerden biri okul müdiresine giderek, “Kemal şarkısı ile İslam propagandası yapılıyor” şikâyetinde bulundu. Gerekçe de şarkıda üç kez “Allah” kelimesinin geçmesi. Bunun üzerine müdire, müzik dersinde sınıfa girerek kâğıtları topladı. Ardından da öğretmeni odasına çağırarak, “İlkokulda tek düşüncemiz çocuklara vatan ve milli vicdan duygularını öğretmektir. İşinizden hiç memnun değilim” dedi.

1961 yılında “Pazarları asla” filminin şarkısı “Pire’nin çocukları” ile Oscar kazanan Hacidakis, klasik Batı müziği ile rebetiko, buzuki ve sirtakiyi harmanlayarak yepyeni bir akımın öncüsü olmuştu. Ünlü bestecinin yıllar önce yazdığı şarkıya getirilen yasak, hem şaşkınlık yarattı hem de Yunanistan’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığının doruğa çıkmasına kanıt gösterildi.

Hacidakis şarkısına konu olan Kemal’i “Siyasi görüşleri yüzünden ülkesinden kaçmıştı. Bizi tanıştırdıklarında 29 yaşlarındaki bu yakışıklı gence New York’u gezdirmeyi önermiştim. Nazik bir şekilde reddetti. Akşam eve döndüğümde şarkının müziğini yazdım. Kemal’i bir daha görmedim” demişti. Ünlü şair Nikos Gaçios’un sözlerini yazdığı şarkıda, dünyayı değiştirmek isteyen ancak başaramayan bir prensin öyküsü anlatılıyor.

Hürriyet