MedyaFaresi MedyaFaresi

Şiddet mağduru kadının avukatına mahkemede dayak

Antalya'da şiddet gördüğü için boşanma davası açan kadının avukatı Bengisu Başak Okuyan, mahkeme bitiminde müvekkilinin kayınpederi tarafından darbedildi. 

Eklenme: 11 Ağustos 2020 17:44 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 18:21

Antalya'da şiddet gördüğü gerekçesiyle boşanma davası açan kadının avukatı olan Bengisu Başak Okuyan, duruşma sonrası müvekkilinin kayınpederi S.B. (77), tarafından darbedildi. Tutuklanan S.B., tutuklandığı karakolda hiçbir müdahale olmamasına rağmen kendini yerlere attı. Av. Okuyan ise müvekkilini sonuna kadar savunacağını söyledi.

Antalya Barosu'na kayıtlı 27 yaşındaki avukat Okuyan, eşi tarafından şiddet gördüğü gerekçesiyle boşanma davası açan kadının avukatı olarak 4. Aile Mahkemesindeki duruşmaya katıldı.

AVUKATA TOKAT ATMAYA BAŞLADI

Duruşma sonunda müvekkilinin kayınpederi S.B. (77), adliye koridorunda Av. Okuyan'a tokat atmaya başladı.

Çevredeki avukat ve vatandaşların araya girmesiyle S.B, olay yerinden uzaklaştırıldı. Av. Okuyan'ın şikayeti üzerine S.B. gözaltına alındı.

İşlemlerinin ardından S.B. çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Tutukluluğa yapılan itiraz üzerine S.B, bir süre sonra serbest bırakıldı. Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, S.B. hakkında 'kişinin kamu görevini yerine getirirken basit yaralanması' suçundan 4 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

KENDİ KENDİNİ YERE ATTI

Okuyan'ın adliye koridorunda darbedilmesi ve sanığın gözaltı sırasında polisin hiçbir müdahalesi olmamasına rağmen kendini yere atması güvenlik kamerasına yansıdı.

"MÜVEKKİLİMİ DAHA GÜÇLÜ SAVUNMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM"

Av. Okuyan, AA muhabirine, şiddet mağduru olan kadın müvekkilinin yaşadığı korkudan dolayı duruşmalara katılamadığını söyledi.

Daha önceki duruşmalarda da küçük tartışmalar yaşandığını aktaran Okuyan, şunları söyledi:

"Şiddet gören bir kadının avukatıyken şiddet gören müşteki durumuna düşmek gerçekten acı verici. Mesleğim dolayısıyla henüz cübbem üzerimdeyken, şiddet gören kadını korumaya çalışırken, şiddete maruz kaldım. Biz şiddet mağdurları değil, şiddeti uygulayanlar utanmalı. Önceki duruşmalarda da sanık ve oğlunun tehdit, hakaretleri nedeniyle başka bir dava da sürüyor. Bundan sonraki süreçte müvekkilimi daha güçlü savunmak için elimden geleni yapacağım."

Müşteki Okuyan'ın avukatı Ersun Yıldız ise avukat meslektaşının şiddete uğramasının kendilerini çok üzdüğünü, mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

AA

Etiketler : Şiddet, Antalya, Avukat