MedyaFaresi MedyaFaresi

Kaş’ın dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’na kepçe girdi

Sosyal medyada yayılan "plaja beton dökülüyor" iddiaları sonrasında vatandaşlardan büyük tepki gelirken, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer'den "Bir iş makinesi girdi, tankı yerleştirdi ve hiç beton dökmüyoruz" açıklaması geldi.

Eklenme: 06 Şubat 2018 11:16 - Güncelleme: 06 Şubat 2018 11:33

Antalya Kaş’ın dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’na kepçe girdi.Sosyal medyada yayılan “plaja beton dökülüyor” iddiaları sonrasında vatandaşlardan büyük tepki geldi.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ‘Bir iş makinesi girdi, tankı yerleştirdi ve hiç beton dökmüyoruz’ dedi.Antalya’nın Kaş İlçesi’nde turkuaz rengiyle görenleri büyüleyen dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nda foseptik tartışması çıktı.

Habertürk gazetesinden Soner Özcan'ın heberinde, plajı “C Tipi Mesire Yeri” olarak kullanan Kaş Belediyesi'nin, önceki yıllarda yapılan ahşap tuvaletler için geçen hafta iş makinesi ile foseptik tankı yerleştirdiği belirtildi.

Alan daha sonra kumla kapatılırken, birinci derece doğal SİT alanı olan plajda iş makinesini gören vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Ozan da, “Bölge birinci derece doğal SİT alanı. İş makinesinin girmesi yasak ve suç. Belediye orayı 3 yıldır beach kulüp gibi işletiyor. Dava açtık. Tahribat olduğu yönünde bilirkişi raporu verildi ama buna rağmen davayı kaybettik. Geçen yıl tekrar çalışma yaptılar. Suç duyurusunda bulunduk ama sonuç çıkmadı” dedi.

"İŞ MAKİNESİ GİRDİ, ÇIKTI"

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ise, plajın doğal dokusunu bozacak hiçbir çalışmanın yapılmadığını söyledi.

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından verilen onayın dışına çıkacak hiçbir işlem yapmadıklarını belirten Kocaer, “Daha önce oraya ahşap tuvalet yapmıştık. Şimdi tuvaletler için foseptik tankı yerleştirdik. Bir iş makinesi girdi, tankı yerleştirdi ve çıktı. Başka hiçbir işlem yapılmadı. Yaptığımız çalışmalarda yeşile ve doğaya dikkat ediyoruz. Plajdaki her şey ahşap. Hiç beton dökmüyoruz, çivi bile çakmıyoruz. Hatta dere yatağına begonvil dikip daha yeşil hale getiriyoruz” diye konuştu.