MedyaFaresi MedyaFaresi

Kaset işi iktidarın onayı ile gerçekleşti! Kuşkum yok..

Kaset olayının ardından 3 yıl geçen Deniz Baykal, hala bu işin iktidarın bilgisi ve onayı dahilinde yapıldığından kuşkum yok diyor..

Eklenme: 16 Nisan 2013 08:02 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 22:52

Deniz Baykal, kaset olayı konusunda uluslararası bir komplo bağlantısı bulunabileceğini belirterek, “Bu işin iktidarın bilgisi ve onayı dışında olmadığını söylüyorum. Hiç kuşkum yok” dedi.

SİYASİ ARAYIŞ İÇİNDE DEĞİLİM 

- İktidarın çözüm sürecine yönelik politikasını eleştiriyorsunuz. Peki CHP ne yapıyor?
Bu süreci üzüntüyle izliyor. Bilgisi yok. Hepimiz yorum yapıyoruz ama resmen ifade edilmiş bir şey yok.

- Özlemişsiniz gibi geldi.
Neyi? Siyaseti mi? (Gülüyor.)

- CHP’nin şimdiki yönetiminin bu anlattığınız kaygıları dile getirmekte yetersiz kaldığını mı düşünüyorsunuz?
Hayır. Ben bu anlayışlarımı Sayın Genel Başkan’la da paylaşıyorum. Fırsat bulduğumuzda bunları ifade ediyoruz. Bugüne kadar kamuoyuyla paylaşmadım fakat sorun artık belli bir noktaya geldi. Şu noktadan sonra ben bunları siyasi bir anlayış içinde, hele partici bir anlayış içinde söylüyor değilim kesinlikle. Tamamen görmüş geçirmiş bir insan olarak, Türkiye’nin bir vatandaşı olarak, heyecanla bu duyguları paylaşma ihtiyacı içindeyim. Bende şu an gördüğünüz heyecan, coşku, ne derseniz, altında bu yatıyor. Siyasi bir arayış içinde bunları söylemediğimin bilinmesini isterim.

 Kırılma dönemi
- Ama herkes bunları öyle okuyacak. “Deniz Bey acaba tekrar genel başkanlığa mı dönmek istiyor” diye sorulacak?
Elbette soruyorlardır. Ama benim gündemimde böyle bir mesele kesinlikle yok. Ben Türkiye iyi olsun istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi iyi olsun istiyorum. Türkiye’nin iyiliği ile de Cumhuriyet Halk Partisi arasında da bağlantı kuruyorum. İktidar olmasak bile biri iyi olursa öbürü de iyi olur.

- Sizinle ilgili komplo ile CHP’yi dönüştürmek niyetinde olanlar olabileceği ihtimalinden bahsederken ‘Yapın da görelim’ dediğinizi hatırlattınız. Kimdi o ‘Yapın da görelim’ dedikleriniz?
Türkiye üzerinde hesabı olan herkes.

ÖTESİNİ DE SÖYLEMEYEYİM

- Uluslararası bir komplo mu?
Zorunlu olarak değil ama bağlantılar da olabilir. Ben uluslararası komplolara geçmişte de hedef oldum. Bu ortamda çıkmaz o. O konuşmama bakarsanız kimseyi gereksiz yere suçlamıyorum ama bu işin iktidarın bilgisi ve onayı dışında olmadığını söylüyorum.

- Hâlâ böyle mi düşünüyorsunuz?
Hiç kuşkum yok.

- Hükümetin onayından?
Bilgisi ve onayı. Ötesini de söylemek istemiyorum. O tartışmaya girersek yanlış yapmış oluruz. O zaman söylediğim sözlerin arkasında olmaya devam ediyorum.

- Üç sene içinde o izleniminizi teyit edecek ya da değiştirecek bir bilgiye ulaştınız mı?
Teyide ihtiyaç yok, tekzibe yönelik hiçbir şey yok. O noktadayım ben, o teşhisimi aynen koruyorum.

Ulusalcı da yenilikçidir

- Ulusalcı, yenilikçi?
Benim gözümde hiçbir anlamı yok bunun. Çünkü ulusalcı dediğiniz insanlar, diğerleri kadar yenilikçidir. Yenilikçi dediğiniz insanların ezici çoğunluğunun da bir temel ulusal duyarlılıktan yola çıktığından hiç kuşku duymuyorum. Bunlar yapay ayrımlar.

- Sizin genel başkanlığı bırakmanıza neden olan olayı yeni bir CHP yaratmaya yönelik sürecin ilk adımı olarak algılayanlar oldu. Geriye dönük baktığınızda, sizce mesele bu muydu?
O yaşanan olaydan yola çıkarak, bir genel başkan değişimi tablosunu kendi amaçlarına göre değerlendirmek isteyenlerin devreye girmesi doğal. Ayrılırken yaptığım konuşmaya bakarsanız, hem komplo teşhisini koyuyorum, hem de bu niyete dikkati çekiyorum. ‘Yapın da görelim, buna izin vermez bu parti’ diyorum.

- Ve vermedi mi?
Evet. Vermedi, vermeyecek.

CHP’DEKİ TABLO ŞAŞIRTICI DEĞİL

‘CHP nereye gidiyor’ diye bir tartışma da yürüyor. Yine bölündüler, içeride kaotik bir durum var algısı. CHP’nin tarihi boyunca bu hep böyle olmuştur. Büyük bir kısmı iyi niyetlidir. Bir ölçüde haklı tarafı da olabilir bu eleştirilerin. Bunlar doğaldır. Bunları çok yeni ve şaşırtıcı bir tablo olarak görmüyorum. Ama bizim CHP’nin etkin, güçlü ve berrak olmasını sağlamamıza ihtiyaç var.

Siyasette %10 ihanet kotasını hep hesap edeceksin

-  Peki kişiler üzerinden gitmeyelim ama siyasete dönük genel bir kırgınlığınız var mı?
Yok. Bunları ben doğal karşılıyorum. Hatta bir lafım vardır; yüzde 10 ihanet kotasını hep hesap edeceksiniz derim arkadaşlarıma. Beraber yola çıktığınız, görev verdiğiniz, önünü açtığınız insanlara yönelik olarak daima kafanızın arkasında belli bir ihanet kotası kavramı olacak. (Gülüyor.)