MedyaFaresi MedyaFaresi

Kandil'i Barzani mi ikna etti? Müthiş iddia!

Kürt Parlomentosu üyesi Pencevin, Neçirvan Barzani'nin 5 ay önce Kandil Dağı'na çıkarak KCK yöneticileri ile görüştüğünü öne sürdü.

Eklenme: 08 Nisan 2013 15:44 - Güncelleme: 14 Kasım 2015 09:40

SÖZDE 'Sürgünde Kürt Parlamentosu' üyesi Mehmet Emin Pencevin, Kürt sorununun çözümü için başlatılan çözüm sürecinde Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin önemli rol oynadığını öne sürdü.

Pencevin, "Neçirvan Barzani, açlık gerevlerinin başladığı dönemlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra Kandil Dağı'na çıkıp KCK yöneticileri ile görüşmüş. Çözüm sürecinin başlaması için önemli rol oynadı" iddiasında bulundu.

'Avestakurd' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, PKK'nın oluşturduğu sözde Kürt parlamento üyesi Mehmet Emin Pencevin, Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Ankara ve İmralı arasında yenilen başlayan görüşmelerde büyük rol oynadığını ileri sürdü.

"Sayın Barzani sorunun çözümü için Başbakan Erdoğan'ın kararlığını KCK yönecilerini ilettikten sonra Ankara-İmralı arasında görüşmelerin yeniden başlamasını sağladı" dedi. İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan ile görüşülmesi için geçen yıl cezaevlerinde başlatılan açlık gerevleri sırasında çözüm sürecinin başladığını söyleyen Mehmet Emin Pencevin, şöyle konuştu:

"Neçirvan Barzani, Başbakan Erdoğan'dan bir heyeti İmralı'ya gönderip açlık grevlerinin bitirilmesi için Öcalan'dan mesaj getirmesini istemiş. Neçirvan Barzani'ye güvenen Başbakan Erdoğan, bunun üzerine İmralı Adası'na Mehmet Öcalan'ı gönderip Öcalan'ın çağrısı ile açlık grevlerinin bitirilmesini sağlamıştı. O günden beri başlayan süreç devam ediyor. Süreçte görünmese de Başbakan Neçirvan Barzani'nin büyük rolü vardır."