MedyaFaresi MedyaFaresi

Kandil’den talimat’la suçlanan Tanrıkulu: Baştan aşağı yalan, Türkiye için hazin

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kendisini Kandil’den talimat almakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi: “Baştan aşağı yalan, Türkiye için hazin.”

Eklenme: 10 Eylül 2017 12:51 - Güncelleme: 10 Eylül 2017 12:53

Soylu, son olarak silahlı insansız hava aracına (SİHA) ilişkin sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Tanrıkulu’nun ‘ABD ve Kandil’den talimat aldığını’ öne sürmüştü.

‘PKK’nın ağzıyla konuşma’
Bakan şunları söylemişti: “Bu CHP’nin muhalif milletvekilinin niçin konuştuğunu ben size izah edeyim. ABD ve Kandil’den talimat, buradan CHP milletvekilinden ses. Bizim güvenlik güçlerimiz orada tek bir vatandaşa halel getirmemiştir, getirmeyecek de. Al genel başkanını Hakkâri’ye git ama bir otel odasına sıkışma. Korkma, ürkme. İstediğin yere gidebilirsin Türkiye artık eski Türkiye değil. Ama PKK’nın ağzıyla bizle konuşma. PKK’nın sözcüsü HDP’nin ağzıyla bizle konuşma, onlar itibarlarını kaybettiler. CHP üzerinden itibar kazanmaya çalışıyorlar.”

‘Suçüstü yakalanma telaşı’
CHP’li vekil, Soylu’nun son açıklamaları üzerine Twitter hesabından “Bir içişleri bakanının işi gücü bırakıp benimle uğraşması; suç üstü yakalanma telaşı ile baştan aşağı yalan konuşması Türkiye için çok hazin” mesajını paylaştı.

SİHA polemiği
Tanrıkulu, doğu ve güneydoğu illerinde JİTEM’in yerini SİHA’ların aldığını söylemişti. Milli Savunma Bakanlığı ise sivillerin zarar gördüğü iddiasını yalanlamış, SİHA’ları eleştirenlerin ‘başarılı terör operasyonlarını gölgelemek istediğini’ öne sürmüştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da ‘terörle mücadeleden incinmek’le itham ettiği Tanrıkulu’nun ‘ağzının payının verilmesi’ gerektiğini söylemişti.

Bunun üzerine Tanrıkulu da bakana yanıt vermiş, Hakkari’deki bombalamayı hatırlatıp “BAYRAKTAR SİHA’sıyla vurulduğu belirtilen bu yurttaşlarımızın gerçek kimliği, beni tehdit eden İçişleri Bakanlığı için çok mu önemsiz?” diye sormuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da SİHA’ları eleştiren Tanrıkulu’nu hedef almıştı. Cumhurbaşkanı, CHP’li vekilin ‘teröristleri savunduğu’ iddia ederek SİHA’larla sivillere zarar verilmediğini söylemişti.

Tanrıkulu da dakikalar sonra “Erdoğan hedef gösterdi troller saldırıyor. Bayraktar adlı SİHA’nın vurduğu, öldürdüğü sivillerdi. Sizde Allah korkusu da kalmamış vicdansızlar!”cevabını vermişti. 

Son olarak Tanrıkulu hakkında silahlı insansız hava aracına (SİHA) ilişkin sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.