MedyaFaresi MedyaFaresi

Kanal D, TRT'nin Tosun Paşa sansürüne mi özendi?

TRT'de ekrana gelen Tosun Paşa filminin sansürlendiği tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Kanal D de başka bir filmi mi sansürledi?

Eklenme: 16 Ağustos 2011 11:32 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 05:28
Büşra da mı doğrandı?

Tesettürlü bir genç kızın, kendi çevresinden olmayan bir yazara duyduğu platonik aşk ekseninde, birbirinden farklı dünyaları objektif bir bakış açısıyla analiz eden Büşra filmi, cumartesi gecesi Kanal D ekranlarındaydı. Ama bir tuhaflık vardı. Sanki filmin bazı bölümleri makaslanmıştı.

Filmi sinemada izlemiş hatta oyuncularını Medyatik programında ağırlamıştım. Orijinalini izlemesem, televizyondaki filmin konusunu anlamakta zorlanabilirdim. Ertesi gün birkaç okurum daha filmin kesildiğinden söz eden elektronik postalar gönderince, kuşkum iyice arttı ve kendi çapımda bir inceleme yaptım.

Filmin orijinal süresi 105 dakikaydı. Film, reklamlar dahil Kanal D ekranında 113 dakika kalmıştı.
Bu sürenin içinde üç kuşakta toplam 21 dakika reklam yayınlandı. Toplam süreden reklam süresini düştüğümde elimde kalan, 92 dakikaydı. Yani filmin 13 dakikalık bölümü ortada yoktu...
Geçen hafta Tosun Paşa filminin TRT 1 ekranında makaslanması gündem yaratmıştı. Sanırım bu hafta yeni bir tartışma başlayacak. Kanal D yönetiminin bu konuda kamuoyunu aydınlatmasını bekliyorum.

Yüksel Aytuğ/Sabah Günaydın

İşte Tosun Paşa'daki o sahne -video-