MedyaFaresi MedyaFaresi

Kanal D dizilerindeki düşüşün sebebi ne?

Medyafaresi yazarı Anibal Güleroğlu yeni sezonda Kanal D'de ekrana gelen dizilerin reyting karnesini çıkardı..

Eklenme: 16 Kasım 2013 11:05 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 00:14

Kanal D\'in büyük umutlar bağladığı Fatih dizisinin yayından kalkması ve yeni sezonda ekrana sürdüğü dizilerin reyting sıralamalarında üst sıralara çıkamaması oldukça şaşırttı.

Yazdığı televizyon yazılarıyla gündeme damga vuran Medyafaresi yazarı bunun sebebini çıkarttığı bu reyting karnesiyle açıkladı..

İşte Anibal Güleroğlu\'nun o yazısı;

Önceki yıllarda ekran yarışında çoğunlukla önde giderek yükselişte olan Kanal D, geçen sezon duraksama evresine girmişti. Bu sezon ise dikkat çekici bir gerileme yaşamakta. Bu duruma yol açan sebep ne? Dizilerin öyle fazla göze çarpan bir olumsuzluğu da yok ki! Ama nedense Kanal D, ağzıyla kuş tutsa bile izleyiciye yaranamıyor.
Kanal D’nin içine düştüğü bu nahoş tabloda başı çeken, kuşkusuz ‘Fatih’ oldu. Yüksek maliyetini, yüksek hayal kırıklığıyla örtüştüren dizi apar topar gönderildi gönderilmesine ya, eldekilerin yaşattığı hüsranın da ‘Fatih’ten aşağı kalır yanı yok.
Ancak bu kendini sorgulatan olumsuzluğun en dikkat çeken ayrıntısı, reyting gerilemesinin büyük ölçüde Total izleyici kesiminde yaşanıyor olması. Hadi biri iyi çıkmaz, ikisi toplam izleyiciyi sarmaz. Peki ya hepsi birden A/B’deki sıralamalarıyla taban tabana zıt bir şekilde Total’de düşüşe geçerse ne düşünmek lazım?
Durumun yarattığı kafa karıştırıcı çelişkiyi daha net görebilmek için dizilerin aldıkları sonuçlara kısaca bakmak yeterli.

TOTAL İZLEYİCİ KANAL D’NİN DİZİLERİNİ SEVMİYOR
Geçen sezon devreye sokulan ve temelini Beren Saat üstüne kuran ‘İntikam’, bu dönem toplam izleyici oranında iyice dibe vurmaya başladı. TNS ölçümlerine göre Total’de 17’inciliğe düşen ‘İntikam’, SBT’nin aynı grubunda 27’inci sırada. Buna karşılık A/B kesiminin reytinginde 5’inci!
Yine geçen sezondan devreden Özgü Namal’lı ‘Merhamet’in durumu daha vahim. A/B’de bile ilk 10 arasına girmeyip 11’inci olan yapım Total’de 24’üncü sırada. Oysa geçen sezon boyunca ‘Bay Tahmin’in sevimli sunucularından Murat Özarı’nın dilinden düşmemişti Özgü Namal’ın ve ‘Merhamet’in güzelliği…
Gülse Birsel’in ‘Yalan Dünya’sı da geçen sezondan gelip bu dönem Total’de tökezleyenlerden. A/B’de 3’üncü olan yapım halkın genelini temsil eden grupta 18’inci! Komedi zevki mi diyelim?
Eski dizilerden Kanal D’ye en hayrı dokunan ‘Arka Sokaklar’… A/B’de 4’üncü olan yapım Total’de ‘Şefkat Tepe’ye geçilse bile 3’üncü sırada yer alarak Kanal D’nin bu grupta yüzünü güldüren tek dizi olma gururunu taşımakta!

Yeni sezon yapımlarına gelince…
‘Çalıkuşu’, A/B izleyicisi tarafından 4’üncülüğe layık görüldüğü halde diğer kesim itibar etmemekte. Fahriye Evcen ve Burak Özçivit’in varlığı da diziyi kurtaramıyor. ‘Kaçak’ ve ‘Benim İçin Üzülme’yi tercih eden toplamın reytinginde 10’unculuğa kadar gerilemiş durumda.
Hazal Kaya, Hakan Kurtaş ve Aslı Tandoğan’ın ‘A.Ş.K.’ üçgeninde de durum pek iç açıcı değil. A/B’de 3’üncü olmasına karşın ‘Muhteşem Yüzyıl’, ‘Pis Yedili’ ve ‘İki Dünya Arasında’nın üçgenine takılıp kalan Total grubu, ‘A.Ş.K.’yi 11’inci sıraya öteledi bile. Fan desteği de yeterli olmuyor demek ki.
Günü, saati sürekli değiştirilerek izleyici yakalama fırsatı baştan sekteye uğratılan ‘Kayıp’ ise bu amansız ve anlamsız reyting savaşını hepten kaybetmiş durumda. A/B’nin bile 12’inci yaptığı yapım, Total’de 23’üncü sırada. Dizinin kalitesini düşünürsek, her iki kesim tarafından da görmezden gelinmesi gerçekten üzücü.
Dizilerinin yanı sıra öğlenden sonraya aldığı ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’le de avantajını kaybeden Kanal D yapımlarının reytinglerinin yansıttığı tablodan çıkan sonuç; Total izleyici Kanal D’den uzaklaşıyor, dizilerini sevmiyor! A/B grubundakilerin itibar gösterdiği yapımı, kaliteli bile olsa toplam izleyici kesimi elinin tersiyle itiyor.

KANAL D DİZİLERİNDEKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?
Yukarıdaki karşılaştırmadan da anlaşıldığı gibi Total kesimde Kanal D’nin dizilerine karşı çok net bir tavır var. Peki, ama neden?
İster kentsel kesime dayalı ölçüm yapıp 3500 civarında haneden veri toplayarak neticeleri ortaya çıkartan TNS’de, isterse kırsal kesime ağırlık vererek 2500 küsur evdeki izleyici tercihini baz alan SBT’de olsun ‘Kanal D’ye ne oluyor’ diye sorgulatan bu durumun sebebi ne?
İzleyici gruplarının reytingleri arasındaki büyük uçurum, ‘Rakip kanalların dizileri çok kalitelileşti de bu sonuç alınır oldu’ bahanesini en baştan ortadan kaldırdığından geriye gözle görülebilecek iki ihtimal kalıyor…
Ya Total izleyici zevki, daha elit konular işleyen yapımları televizyon keyfine uygun bulmuyor. Ki ‘Arka Sokaklar’ın, uyarlamalara karşın beğenilmesini de buna bağlayabiliriz.
Ya da izleyici arasında bir kutuplaşma oluşmaya başladı. Yani kabaca sınıflayacak olursak tuzu kuru kesim, kibarından elitler daha yoğun odaklanma isteyen yapımlara ilgi duyarken ve Kanal D’yi de kendilerine bu doğrultuda yakın görürken, gün boyu geçim derdine düşüp oralarını buralarını yırtan ve eğitimden de yeterince nasiplenememiş olan Total izleyici kesimiyse daha avam işlere meylediyor.
Ancak bu görünürlüklerin ötesinde bir üçüncü ihtimal şıkkı daha var ki, bunun kapsamına girebilecekleri ne gözle görmek, ne de hâlihazırda ispatlamak mümkün. Dolayısıyla bu noktadan sonrası tamamen size kalmış.
Bu üçüncü ihtimal dâhilinde, ister reyting ölçümlerinin güveniyle ilgili soru işaretleri oluşturun… İsterseniz Samanyolu’nun ve TRT’nin de halkın diline hitap eden dizilerle varlıklarını hissettirdikleri televizyon dünyasında, kanalların el değiştirmelerle ağırlık dengelerinin de değiştiği gerçeğine odaklanıp ‘Kanal D’ye karşı’ bir tavrın olası varlığına yönelik fikir jimnastiği yapın… Paşa gönlünüz bilir. Nasılsa bu manidar süreçte yorum da, görüş de sizin olacaktır.
Ama bir şeyi değerlendirirken genelde üç ihtimal bulunduğunu da fikrinizden uzak tutmayın. Nasıl ki siyah ve beyazın arasında griye de yer varsa… ‘Evet’ ve ‘Hayır’ın yanı sıra ‘Belki’ de cevap olarak kullanılıyorsa, burada da Kanal D’ye neler olduğunu izah edebilecek ayrıntı, üçüncü şıktaki ihtimalde neden olmasın? Olmaz, olmaz dememeli… Olacağına bak mı demeli?
Neticede ortada olan bir gerçek var ki, Kanal D’ye fena halde bir şeyler oluyor. Hak etmedikleri derecede düşük reytingler alıp şok yaşayan diziler de arada kaynayıp gidiyor.

Anibal GÜLEROĞLU
guleranibal@yahoo.com
www.twitter.com/guleranibal