Kaz Dağları'ndaki altının yüzde 5'i bile devlete kalmayacak

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, “Kanada firması, çıkarmayı planladığı altının yüzde 5'inden bile azını devlete bırakacak. Üstelik de giderken doğa tamamen katledilmiş, eski haline dönüştürülmesi için çaba gösterilmemiş olarak kalacak” dedi.

Eklenme: 14 Ağustos 2019 09:38 - Güncelleme: 14 Ağustos 2019 10:00

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Kaz Dağları’nda altın arayan ve adeta bir çevre katliamına neden olan Kanadalı şirket Alamos Gold’un maden sahasından çıkaracağı altının yüzde 5’inden daha azını devlete vereceğini yazdı. Türkiye’de maden araması yapan yabancı şirketlerin elde ettikleri gelirin yüzde 95’ini kendi ülkelerine götürdüğünü belirten Öztürk, “Maden şirketleri, cesaretleri varsa aramalar tamamlandıktan sonra nasıl bir çevre bıraktıklarını göstermeli” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’ün “Türkiye nereye gidiyor” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Kanada firması, çıkarmayı planladığı altının yüzde 5'inden bile azını devlete bırakacak. Üstelik de giderken doğa tamamen katledilmiş, eski haline dönüştürülmesi için çaba gösterilmemiş olarak kalacak. Bugün, Kirazlı-Balaban'da öncülüğünü kadınların yaptığı “Su ve Vicdan Nöbeti” boşuna değil.

Son hesaplamalara göre yabancı firmalar altın üretiminden elde ettikleri gelirin yüzde 4,8'ini “devlet hakkı” olarak ödüyor, yüzde 95,2'sini 'ini ülkesine götürüyor. Devlet hakkının bir çok ülkede daha yüksek olduğu biliniyor. Madenciler Derneği Genel Sekreteri Mehmet Yılmaz ise konuyu şöyle açıyor:

“Maden üretimi yapan şirketler, madenlerin yıllık ortalama satış fiyatına göre değişkenlik gösteren oranlarda ‘Devlet Hakkı' ödüyor. Devlet Hakkı hesaplaması basitçe toplam gelirden cevher işleme ve nakliye (amortisman dahil) giderlerinin düşülmesi sonrası elde edilen tutara göre kanunda belirtilen tabloya göre hesaplanıyor. Ortalama 100 birim gelir elde eden bir altın madeni için yüzde 60 giderler (amortisman dahil), yüzde 22 Kurumlar Vergisi, yüzde 4,8 Devlet Hakkı Oranı uygulanıyor. Madenci şirketin yüz birimlik geliri üzerinden elde ettiği net kar (yüzde 20) ile ödediği vergiler (yüzde 20) yaklaşık olarak aynı tutardadır.”

Maden şirketleri, cesaretleri varsa aramalar tamamlandıktan sonra nasıl bir çevre bıraktıklarını göstermeli. Bu konuda kuşkusuz özen gösterenler de vardır. Bunların da hakkının teslim edilmesi gerekir.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın