MedyaFaresi MedyaFaresi

Kalabalık meydandan taşıyor! Taksim'de şuan!

1 Mayıs kutlamalarına katılan gruplar taksim meydanına sığmadı, polis gezi parkını da kutlama alanına dahil etmeyi planlıyor.

Eklenme: 01 Mayıs 2010 12:28 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 20:24

BİR GRUP ARASINDA ARBEDE ÇIKTI   

İşçi ve memur konfedarasyonlarının bazı  siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla, Taksim Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılacak bir grup arasında  kısa süreli arbede çıktı.

DİSK ve KESK kortejinin ilerleyişini sürdürdüğü  Şişli ile Taksim Meydanı arasındaki korteje katılmak için Mecidiyeköy'den  Şişli'ye doğru ilerleyen ve kendilerini "Halk Cephesi" olarak nitelendiren grup  arasında yaşanan tartışma, daha sonra yumruklaşmaya dönüştü.
Olay, aynı grupta bulunan bazı kişilerin araya girmesiyle büyümeden  yatıştı.

GRUPLAR GEZİ PARKI'NA YAYILIYOR

1 Mayıs kutlamalarına katılan gruplar taksim meydanına sığmadı, polis gezi parkını da kutlama alanına dahil etmeyi planlıyor.

TÜRK-İŞ GİRİŞ YAPTI

Taksim Meydanı'nda 6 işçi ve memur  konfederasyonunun düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarına katılacak. Türk-İş'in korteji  alana giriş yaptı.
Türk-İş'in kortejinde yer alan gruplar, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürülüğü  önünde oluşturulan 12 ayrı giriş noktasından kutlama alanına geçti.

Arama noktalarında polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındığı  görüldü. Yürüyüş güzergahına yalnızca Türk-İş'in minibüsü alındı ve bu araç da  polis tarafından arandı.

Korteje bu noktada, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Kamu-Sen Genel  Başkanı Bircan Akyıldız ve CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de katıldı.
 
DİSK VE HAK-İŞ ÖNDERLİĞİNDEKİ 2 KORTEJ ALANDA        

DİSK ve KESK ile Hak-İş ve Memur-Sen  önderliğindeki 2 ayrı kortej, Taksim Alanı'na girmeye başladı.

DİSK'in önünden harekete geçen DİSK ve KESK'in başında yer aldığı ilk  kortej arama noktalarından geçti. Yaklaşık 1.5 saat süren yürüyüşün ardından  Taksim'e ulaşan kortej, alana yerleşmeye başladı.

Dolmabahçe'de, İnönü Stadı önünde sabahın erken saatlerinden itibaren  toplanan, davul zurna eşliğinde, halaylar çekip, şarkı söyleyerek bekleyişini  tamamladıktan sonra, Gümüşsuyu yönünden Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen  Hak-İş, Memur-Sen ve TKP'nin oluşturduğu grup da Alman konsolosluğu önünde  oluşturulan polis güvenlik noktasından geçti.

TKP ile KKTC'den Kamsu-Sen üyeleriyle, KardemirKarabükspor  futbolcularının da katıldığı kortej Taksim Meydanı'na ulaştı.

Kortejlerin alanda yerlerini alması sürüyor.
   
CHP'LİLER KOLKOLA TAKSİM'E YÜRÜDÜ

CHP İlçe teşkilatları Şişhane'deki İl binası önünde toplandı. CHP'liler kortej halinde Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Kortejin en önünde milletvekilleri ve sanatçılar kolkola girerek yürüdü.

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN: HİÇBİR GERİLİM İHBAR YOK

Arama noktasında bulunan bir grup, Çapkın'ın denetlemeleri sırasında slogan atarak protesto gösterisinde bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Beraberindeki polis müdürleri ve polisler ile birlikte alanı adım adım gezen Çapkın, arama noktalarını da denetledi.

Çapkın, "1 Mayıs'ın herkese kutlu olmasını diliyorum. Bugünün bir şölen havasında geçeceğine inajıyorum. Amacımız işçilerin güven içinde 1 Mayıs'ı kutlamaları. 1 Mayıs'ta çeşitli yerlerde olacağız. İncelemelerde bulunacağız. Hiçbir gerilim, hiçbir ihbar yok. Çok şükür" diye konuştu.

Çapkın, güvenlik önlemlerini denetlerken Zekiye Yücesan isimli kadına sarılarak, "1 Mayıs kutlu olsun" diye seslendi.

Ayrıca arama noktasında bulunan bir grup, Çapkın'ın denetlemeleri sırasında slogan atarak protesto gösterisinde bulundu.

1 MAYIS 1977'DE NE OLMUŞTU

1 Mayıs 1977'de 37 kişinin öldüğü kutlamadan sonra tam 32 yıl işçiye kapalı tutulan Taksim Meydanı'nda bugün bir ilk daha yaşandı. 1 Mayıs bu yıl işçi ile hükümetler arasında gerginliğe yol açan Taksim Meydanı'nda kutlandı. 12 Eylül yönetiminin bayram olmaktan çıkardığı 1 Mayıs, iki yıl önce Emek ve Dayanışma Günü ilan edildi, bir yıl önce de resmi tatil günleri arasına alındı.