Abone Ol

Kahramanmaraş Depreminde ölü sayısı 5 Bin 894'e çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "5 bin 894 vatandaşımız hayatını kaybetti, 34 bin 810 yaralımız var, 5 bin 775 bina yıkıldı, 8 bin vatandaşımız enkazdan kurtarıldı." dedi.

Kahramanmaraş Depreminde ölü sayısı 5 Bin 894'e çıktı

Kahramanmaraş'ta dün 9 saat arayla gerçekleşen iki deprem sonrası Güneydoğu ve Doğu Anadolu adeta kıyamet yerine döndü. Sabaha karşı saat 04.17'de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Hatay, Osmaniye, Kilis, Malatya, Adana, Elazığ, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep'te yoğun şekilde etkili oldu. Bölgede çok sayıda bina yıkılırken, arama kurtarma çalışmalarına başlandı. Çalışmalar sürerken ikinci büyük deprem meydana geldi. Saat 13.24'te merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü de 7.6 olarak açıklandı. İlk depremde hasar görmüş birçok bina ikinci depremle birlikte yerle bir oldu. Bölgede arama çalışmaları aralıksız devam ederken, çalışmalardaki son durum dakika dakika haberimizde.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Deprem bölgesi dönüş seferleri ücretsiz olarak vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır" dedi. Buna göre Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kayseri çıkışlı direkt uçuşlar 13 Şubat'a dek tek yön ücretsiz olarak kullanıma açıldı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) İnsani Yardım Bürosu ekipleri, deprem felaketinde sebebiyle Türkiye’ye doğru yolu çıktıklarını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait helikopterler, Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere takviye ekipleri bölgeye getiriyor.

Çok sayıda binanın yıkıldığı kentte AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerince arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Takviye arama kurtarma ekipleri de TSK'ya ait helikopterlerle merkezdeki Hatay İl Jandarma Komutanlığına getiriliyor.

Helikopterler 5-10 dakika aralıklarla durmaksızın iniş kalkış yapıyor.

Milli Savunma Bakanlığı, Edirne'de komando taburunda görevli personelin arama kurtarma faaliyetlerine destek için deprem bölgesine hareket ettiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Edirne'de konuşlu 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımızın 1’inci Komando Taburunda görevli personelimiz, arama-kurtarma faaliyetlerine destek için Gaziantep'e intikal ediyor."

İçişleri Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlere yönelik çalışmalarda 37 bin 960 personelin görevlendirildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, deprem bölgelerinde 893'ü Polis Arama Kurtarma (PAK) olmak üzere 6 bin 183 polis, 1536 AFAD çalışanı, 296 Jandarma Arama Kurtarma (JAK), 216 Jandarma Özel Harekat (JÖAK), 17 bin jandarma personeli, 7 bin 510 gönüllü ve 5 bin 219 güvenlik korucusu görevlendirildi.

Çalışmalara katılan 37 bin 960 personel dışında bölgeye sevkiyat sürerken, çevre il ve ilçelerden 31 vali ve 61 kaymakam da deprem bölgelerinde görev yapıyor.

Personel, malzeme sevkiyatı ve tahliye amacıyla 1 Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisi, 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 26 Jandarma Genel Komutanlığı hava aracı da bölgeye gönderildi.

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı 2 mobil mutfak tırı, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 2 mobil mutfak tırı ve 1 mobil fırı da bölgeye sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz." dedi.